Zlé a dobré parazity. Ktoré sú nebezpečné a ako môžu pomôcť

Čo sa hmýriš, ako by ťa mrle žrali, tak nás kedysi okrikovali rodičia, keď sme nevedeli takpovediac chvíľu obsedieť na jednom mieste. A bolo to viac ako trefné prirovnanie. Práve mrľa ľudská je jedným z parazitov, s ktorými sa u nás stretol azda už každý. Intenzívne svrbenie spôsobujú oplodnené samičky, ktoré nadránom vyliezajú z konečníka a kladú vajíčka do kože v jeho okolí.

Veľmi časté sú medzi deťmi, najmä v kolektívoch, no sú v podstate neškodné a dajú sa ľahko odstrániť. Prevencia je tiež nenáročná – starostlivé umývanie rúk a dodržiavanie základnej osobnej hygieny. Kedy sa však treba mať na pozore? A môžu byť parazity napriek tomu, že pri pomyslení na ne väčšinu z nás striasa, aj zdraviu prospešné? Alebo dokonca liečiť? Poďme sa ponoriť hlbšie medzi tieto „potvorky“ a trochu sa im pozrieť na zúbok.

U nás iba percentá
Na začiatok len pripomeňme, že ak hovoríme o parazitoch, nemyslíme tým len tie, ktoré sa ukrývajú v útrobách nášho tráviaceho systému. Organizmy, ktoré na nás cudzopasia, môžeme nájsť aj v iných vnútorných orgánoch, tie obzvlášť nepríjemné (a zväčša aj nebezpečné) si nájdu cestu cez naše tkanivá, kožu alebo dokonca oči.

​Skôr, ako sa vystrašíte, vedzte, že tu s nami žijú odpradávna. Mnohé dokonca tak dlho, že sa stali akousi našou prirodzenou súčasťou. Počas existencie ľudí ako samostatného druhu sme sa podľa odhadov stali hostiteľom asi 300 druhov parazitárnych červov a 70 druhov prvokov. Samozrejme, nie naraz, ale postupne. Aj to svedčí o tom, že sme veľmi úzko prepojení. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie viac ako 880 miliónov detí na celom svete by potrebovalo liečbu v súvislosti s ťažkosťami spôsobenými parazitmi.

Kým tieto čísla vyznievajú hrozivo, treba hneď dodať, že sa to týka najmä oblastí rozvojových krajín s nízkym hygienickým štandardom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.