Američanov straší záhadná choroba. Podozrenie padá na e-cigarety

Americký úrad verejného zdravotníctva hlási za posledné dva mesiace v 25 štátoch 215 prípadov vážneho respiračného ochorenia. Všetci títo pacienti pritom používajú elektronické cigarety. Hoci sa úrady domnievajú, že ich choroba súvisí s vapovaním, nedokázali určiť, ktorá zložka alebo zariadenie môže spôsobovať problém.

Najviac dospievajúcich a dvadsiatnikov

Doteraz majú pacienti spoločných niekoľko vecí. Trpeli kašľom, dýchavičnosťou, bolesťou na hrudníku a sťaženým dýchaním. Niektorí boli chorí vážne, skončili na jednotkách intenzívnej starostlivosti s podporou cirkulácie kyslíka pomocou ventilátorov alebo intubácie. Najčastejšie boli dýchacie ťažkosti, ale niektorí ľudia hlásili aj nevoľnosť, vracanie, hnačku, únavu, horúčku a chudnutie.

Väčšina z nich je vo veku dospievajúcich a dvadsiatnikov bez akýchkoľvek podstatných zdravotných problémov. Mnoho prípadov zahŕňalo aj výpary tekutín obsahujúcich hlavnú psychoaktívnu zložku marihuany – tetrahydrokannabinol (THC), hoci nie je jasné, či to pochádzalo z e-cigariet s konope alebo z nikotínových e-cigariet.

Lekári sa pokúsili nájsť spoločný bakteriálny alebo vírusový zdroj choroby, ale nič nedokázali objaviť. Pacienti majú spoločné iba to, že vapujú, ale žiadne špecifické výrobky alebo látky ich nespájajú. Pri absencii známej príčiny je ich liečba zložitá.

Úrady oznámili už aj prvé známe úmrtie spojené s vapovaním. Tridsaťročnú ženu so závažným ochorením dýchacích ciest hospitalizovali v nemocnici, kde zomrela. Nezverejnili však žiadne ďalšie podrobnosti o jej zdravotnom stave, ani o tom, aké produkty na vapovanie použila. Druhá obeť choroby údajne vapovala marihuanu.