Závislým sa môže stať každý, len musí naraziť na svoju drogu

Keď sa povie závislosť, mnoho ľudí si predstaví narkomanov s dopichanými rukami alebo ťažkých alkoholikov. Čo sa však v mysli ako prvé pri tomto slove vyjaví vám?

Predpokladám, že sme neustrnuli v predstavách o feťákoch z čias toluénizmu na Slovensku, na rozhraní 70. až 80. rokov minulého storočia, ako prvej vlny kontaktu s ľahko dostupnými drogami. Dnes je oveľa nebezpečnejší pohľad na kariérneho vzdelaného muža alebo ženu, ktorí v kravate a bielej košeli, respektíve v lodičkách a kostýme prechádzajú z funkcie do funkcie.

Na človeka, ktorý svoje výkony stimuluje až do takej miery, aby vládal udržať krok nielen s funkciou, ktorej sa ujal, ale aj s pracovnou dobou, v ktorej sa domestikoval. Ale aj, a to najmä, s vlastnou predstavou o sebe samom. Z takého bludného kruhu sa ťažko vystupuje. Rovnako neexistujú ani ťažkí alkoholici, jedine ak by sme ich merali váhou. Na Slovensku má takmer päťstotisíc ľudí rizikový postoj k pitiu, aj keď počet liečených možno nepresahuje ani desať percent. Často sa stretávam s takouto negatívnou konotáciou u narkomanov, ale aj alkoholikov. A pritom možno ide o smutného a nešťastného človeka, ktorý nenašiel ťažšiu, ale bezpečnejšiu cestu.

Všeobecná definícia Svetovej zdravotníckej organizácie označuje závislosť ako chorobu. Je vyliečiteľná?

Závislosť je komplikovaný mechanizmus a zasahuje do celého komplexu myslenia a správania človeka.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.