Držiteľ Nobelovej ceny v Bratislave: Nanolieky zničia aj najmenšie nádory

Uviedli ste, že stavať nanoautá a nanostroje z atómov je podobné, ako stavať modely z kociek lega. Pri použití tejto analógie, ako ďaleko je v súčasnosti nanotechnologický výskum? Používate kocky z detského lego duplo alebo si už trúfate aj na zložitejšie súčiastky?
Používame rôzne druhy kociek. Naším cieľom je totiž vytvoriť nové molekuly a nové materiály. Všetko záleží na tom, čo chceme postaviť. Či to má byť nový liek alebo nový druh plastu. Podľa toho si vyberáme kocky, teda v našom prípade organické atómy a molekuly. Sú to hlavne uhlík, vodík a ďalšie prvky, z ktorých je postavené aj naše telo. Nie sme však pri ich výbere limitovaní a v tom je krása vedy. Všeobecne sa dá povedať, že pri aplikovanom výskume sa používajú čoraz zložitejšie kocky.

Nobelovu cenu ste dostali pred tromi rokmi, no výskumu sa venujete desaťročia. Aké nanostroje sa podarilo vyvinúť od postavenia prvého nanoauta?
Za najpodstatnejšie považujem zostavenie molekulárneho motora, ktorý dáva tieto atómové stroje do pohybu. Na základe toho sa podarilo zostrojiť umelé svaly. Sú to vlastne milióny nanomotorov, ktoré ohýbajú umelý prst a ten je schopný zdvihnúť hárok papiera. Tieto svaly sa naťahujú a skracujú v reakcii na svetlo. Podarilo sa vytvoriť aj kryštál, ktorý si môžete predstaviť ako kocku cukru. Tiež ju tvoria milióny nanomotorov a dokáže nasať a potom uvoľniť materiál.

Predpokladám, že by sa niečo také dalo využiť v nanomedicíne na dopravu a uvoľnenie liečiva do chorých buniek.
Využití je mnoho. Pracuje sa na materiáloch, ktoré sa vedia hýbať alebo oknách a solárnych paneloch, ktoré sa samy čistia. Takisto materiáloch, ktoré sa vedia samy opraviť. Zoberte si napríklad nový druh plastu so schopnosťou sám sa opraviť. Rozrežete ho, potom tie dve časti k sebe priložíte a nanostroje sa postarajú o to, že sa znovu spojí.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.