Deti majú v telách mikroplasty, ich hladina je alarmujúca, tvrdia nemeckí vedci

Štúdiu vykonávalo nemecké ministerstvo životného prostredia. Mikroplasty sa našli v 97 percentách vzoriek moču a krvi u približne 2500 testovaných detí medzi tromi až sedemnástimi rokmi, uvádzajú české Lidovky.

Týždenník Der Spiegel potom výskum publikoval. "Naša štúdia jasne ukazuje, že plastové časti, ktorých sa teraz produkuje čoraz viac, sa v ľudskom tele objavujú častejšie," uviedla Marike Kolossa-Gehringová, jedna z autoriek štúdie.

Podľa serveru Deutsche Welle môžu plasty pochádzať napríklad z vodeodolného oblečenia alebo čistiacich prostriedkov. Zdrojov ale môže byť omnoho viac. Niektoré mikroplasty podľa štúdie nie sú zdraviu nebezpečné, napriek tomu je potrebné mať sa na pozore.

Podľa ministerstva je najnebezpečnejšou látkou tzv. kyselina perfluóroktánová (PFOA), ktorá sa môže nachádzať napríklad v riade s nepriľnavým povrchom. Táto látka môže porušovať rozmnožovacie ústrojenstvo a toxická je aj pre pečeň, v budúcom roku sa ju Európska únia chystá zakázať.

Vedľajšie produkty z plastov majú aj ďalšie vedľajšie účinky. Napríklad môžu narušovať hormonálne funkcie, čo môže viesť k obezite, u detí dokonca aj k spomaleniu vývoja.

Štúdia ukazuje, že mladšie deti bývajú zasiahnuté a ovplyvnené plasty ďaleko viac než tie staršie. Zároveň tiež deti z chudobnejších rodín mali v krvi a v moči oveľa viac nebezpečných substancií ako ich náprotivky zo zámožnejších pomerov.

"Je veľmi znepokojujúce, že malé deti sú ako tie najnáchylnejšie zároveň aj najviac zasiahnuté," uviedla Kolossa-Gehringová.

"Môže ísť až o každé štvrté dieťa vo veku medzi tromi až piatimi rokmi, ktoré môže byť negatívnym vplyvom mikroplastov zasiahnuté," uviedla expertka na zdravie Bettina Hoffmannová pre Der Spiegel. Štúdia zatiaľ nebola publikovaná, ale výsledky sa na žiadosť strany Zelených objavili. Podľa Hoffmannová však ani tento výskum nepriniesol žiadne zistenia o tom, ako veľmi mikroplasty telo poškodzujú.