Návod na spokojný život. Je možné dosiahnuť trvalé šťastie?

Ako sa dnes máte? Čo cítite práve teraz, keď sa púšťate do čítania tohto článku? Očakávate od neho konkrétne rady či dokonca návod na život, alebo len plátate hluchú chvíľu? A aké emócie vo vás slová spokojnosť a šťastie vyvolávajú? Rozlieva sa pri nich vo vašom bruchu radosť a uvoľnenie, alebo v ňom, naopak, rastie úzkosť a napätie?

To, čo na pohľad vyzerá ako sugestívne ezoterické cvičenie, je v skutočnosti tou najdôležitejšou radou, ako sa k šťastiu a spokojnosti priblížiť: byť v prítomnosti, pri svojich skutočných pocitoch a emóciách. Aj keď ide o smútok, hnev či hnus.

„Emócie a pocity sú naši najlepší a neprekonateľní radcovia,“ hovorí pre HN magazín psychoterapeut Roland Cagáň. „Často používam príklad so zubami. V súčasnosti, keď ma bolí zub, dám si liek proti bolesti, keď bolí na druhý deň viac, dám si dva. Potom tri a panáka. Po týždni idem konečne k zubárovi, žiaľ, je už neskoro a prichádzam o zub. Až pri treťom vytrhnutom zube začínam používať zubnú niť a prestávam jesť na noc sladkosti. A pritom nás na to tá bolesť upozorňovala od začiatku. Je to, akoby sme kontrolku, ktorá upozorňuje na málo benzínu v nádrži, prelepili lepiacou páskou, aby nás nerušila v šoférovaní. Nie sme na to naučení a vedení k tomu – uvedomovať si, čo cítime, a prikladať tomu význam.“ A pritom, čo je pokazený zub oproti nefunkčným vzťahom či práci, ktorá nás na smrť nudí...

​Čítanie tohto textu teda môžete bez ohľadu na vašu pokročilosť brať aj ako cvičenie v tejto zručnosti.

Spokojnosť verzus šťastie

Čo si myslíte? Žijeme spokojnejší život ako naši predkovia či prapredkovia?

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.