Počet úmrtí v súvislosti s e-cigaretami stúpa. Môže to byť len špička ľadovca

Podľa Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) už kvôli dýchacím ťažkostiam spojeným s inhaláciou e-cigariet zomrelo 18 ľudí. So zdravotnými problémami kvôli fajčeniu e-cigariet sa do starostlivosti lekárov dostala už viac ako tisícka pacientov, informovala dnes agentúra AP. „Bohužiaľ by to mohla byť len špička ľadovca,“ varoval riaditeľ CDC Robert Redfield.

Úmrtia v súvislosti s používaním elektronických cigariet hlásia z 15 amerických štátov. Pacientov, ktorí sa liečili alebo liečia so závažnými dýchacími ťažkosťami, evidujú v 48 štátoch. Prípady zatiaľ nezaznamenali len v New Hampshire a na Aljaške. Najstarší človek, ktorý v súvislosti s používaním e-cigariet v USA zomrel, mal 71 rokov, najmladší ale len 27 rokov.

Odborníci zatiaľ nevedia, či ťažkosti spôsobil spôsob inhalácie pomocou elektronických cigariet alebo nejaká konkrétna substancia obsiahnutá v náplniach. Ľuďom ale radia, aby sa s ohľadom na zdravie fajčeniu e-cigariet zatiaľ vyvarovali.

Všetci chorí vykazovali rovnaké príznaky vrátane kašľa, dýchavičnosti a únavy a niektorí tiež zvracali či mali hnačku. Podľa lekárov zatiaľ nie sú akékoľvek náznaky, že by choroba mohla byť infekčná.

Veľká časť chorých, aj keď nie všetci, pomocou e-cigariet inhalovala psychoaktívnu látku THC obsiahnutú v marihuane. Z veľkej časti ide o mladých ľudí do dvadsiatich rokov. V Európe sa zatiaľ žiadne podobné prípady nevyskytli, upozornila agentúra DPA.