Konečne sa to podarilo. Obrovský čistič zachytáva v oceáne plasty

Podľa Boyana Slata, tvorcu projektu The Ocean Cleenup 600 metrov dlhý voľne plávajúci systém zadržal odpadky z tzv. Veľkej pacifickej odpadkovej škvrny, čo je miesto zvýšenej koncentrácie morského odpadu, uvádza britský server The Guardian.

„Náš systém na čistenie oceánov teraz konečne zachytáva plasty, od veľkých predmetov po drobné mikroplasty,“ napísal Slat. Každý rok sa na mori stratí asi 600 000 až 800 000 metrických ton rybárskeho výstroja. Z pláží putuje ďalších 8 miliónov ton plastového odpadu.

Rozsiahly čistiaci systém je navrhnutý tak, aby zhromažďoval nielen rybárske siete a veľké viditeľné plastové predmety, ale aj mikroplasty. Bariéra plávajúca na hladine mora má pod sebou tri metre hlboké sito, ktoré je určené na zachytenie niektorých z 1,8 ton kusov plastu bez narušenia morského života pod ňou.

Zariadenie je vybavené satelitmi a senzormi, aby mohlo svoju polohu oznámiť plavidlu, ktoré zhromažďuje zozbierané odpadky každých pár mesiacov. „Teraz máme samostatný systém vo Veľkej pacifickej odpadkovej škvrne, ktorý využíva prírodné sily oceánu na pasívne zachytávanie a koncentrovanie plastov.“

Doteraz zozbieraný plast v decembri prenesú na pobrežie na recykláciu. Teraz je v pláne zariadenie zväčšiť a urobiť ho odolnejším, aby si udržalo plasty až na jeden rok alebo možno aj dlhšie, kým bude potrebný zber.

Počas predchádzajúcej štvormesačnej skúšky sa systém a nezhromaždil sa žiadny plast. Odvtedy sa vykonali zmeny v dizajne na spomalenie pohybu zariadenia v oceáne, čo umožnilo, aby rýchlejšie sa pohybujúci plastový odpad vplával doňho.