Keď sa zblázni imunita. Pozrite sa, ktoré choroby si spúšťame sami

Keď sa 32-ročnému Petrovi objavila kúsok nad zápästím červená tvrdá vyrážka, spočiatku tomu nevenoval pozornosť. Predpokladal, že do niekoľkých dní sama zmizne. No tá sa ani „nepohla“, dokonca sa zväčšila a v priebehu niekoľkých týždňov sa pridali ďalšie – v lakťových jamkách, na chrbte rúk a dokonca aj na stehnách.

Ukázal ich teda svoje známej, kožnej lekárke. Tá mu poradila, aby vyskúšal gáfrovú masť, ale zároveň vyslovila podozrenie, že problém bude ukrytý niekde hlbšie. Aj Peter s manželkou si všimli, že vyrážky až podozrivo nápadne kopírujú hlavné žily na rukách. Masť, podľa predpokladu, nezabrala.

K vyrážkam sa navyše pridal dusivý kašeľ výrazný najmä ráno. A dovtedy nezvyklá únava. To sa však ťažkosti ťahali už zopár mesiacov, počas ktorých „obehal“ aj niekoľko lekárov špecialistov, z ktorých viacerí len bezradne krčili plecami. Rozuzlenie priniesla až biopsia jednej z vyrážok. Diagnóza? Sarkoidóza.

Choroba od doktora Housa

Ak je vám to slovko povedomé a nie ste imunológ, nebude to náhoda. Práve sarkoidóza totiž bola (spolu s lupusom a subdurálnym hematómom) jedným z obľúbených podozrení, ktoré pri diagnostike záhadných chorôb svojich pacientov vyslovoval v kultovom seriáli čudácky doktor House.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.