Ako deťom oznamovať zlé správy? Toto môže podľa psychologičky uškodiť

Podľa brnianskej psychologičky Plškovej pre iDNES.cz sa vysvetľovaniu vážnych problémov žiadna rodina nevyhne. Pred deťmi sa totiž dlhodobo tajiť nedajú.

„Deti možno nevedia, o čo konkrétne ide, zato intenzívne vnímajú nervozitu, ktorá v rodine panuje. A na nepokoj reagujú vlastnom nepokojom.

Mnohým rodičov potom pripadá, že čím viac majú starostí, tým viac potomok nevďačne prikladá pod kotol. Hnevá, otravuje, je drzý, vytvára trapasy. Namiesto toho, aby sa práve teraz správal vzorne a tým im uľavil.

Lenže čo vlastne znamená správať sa vzorne? Že o dieťati nevieme? Podľa psychologičky dieťa nehnevá. Len po svojom reaguje na pre neho stresujúcu hrozbu, ktorej nerozumie. Kým sa hnevá, odvráva a brnká nám na nervy, mali by sme byť naopak radi. Naozaj do tuhého ide, keď sa stiahne do seba.

Rodičia sa možno vyžívajú, aké je poslušné.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.