Spor o hypersexualitu: podľa štúdie za ňu môžu gény

Svetová zdravotnícka organizácia klasifikuje hypersexualitu ako chorobu, ako kompulzívnu poruchu sexuálneho správania, uvádza Xman.cz. Iné odborné hlasy, napríklad profesor psychiatrie z Lekárskej školy na Yale Marc Potenza, o nej hovorí rovno ako o závislosti na sexe, pretože podľa neho spĺňa zásadné črty závislosti.

A ešte iní, medzi nimi aj prestížna neurovedkyňa a sexuálna psychofyziologička Nicole Prauseová, tvrdí, že o závislosť rozhodne nejde a že si hypersexualita nezaslúži dokonca ani názov kompulzívna porucha sexuálneho správania.

Príliš veľa hormónu lásky

Jej odborový kolega zo švédskej Univerzity v Uppsale, neurovedec Adrian Bostrom, sa na hypersexuálnu poruchu, ktorá je predmetom dlhotrvajúceho sporu, pozrel z iného uhla pohľadu. Jeho tím skúmal, či majú ľudia postihnutí dotyčnou poruchou spoločné črty vo svojej DNA, ktorými by sa odlišovali od ostatných.

A ako zhŕňa štúdia vydaná v magazíne Epigenetics, tím zistil, že áno. Dve oblasti DNA majú odlišné. Zistenie by mohlo viesť k inej terapii, ako je súčasná skupinová behaviorálna.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.