Žena nič netuší, ale môže byť vážne chorá, uvádza lekár a odporúča HPV test

Absolútne bezpečie pred nákazou HPV u sexuálne aktívnych žien podľa lekára dnes neexistuje, väčšinou sa o likvidáciu vírusu postará náš imunitný systém.

„Samotný prenos vírusu je možný jednoduchým kožným kontaktom, zvyčajne však pri intímnych aktivitách. Celoživotná sexuálna abstinencia je ochranou pred rakovinou maternice, v bežnej populácii je však ťažko realizovateľná,“ vysvetlil lekár čitateľom serveru iDNES.cz.

Pacientka nemá ťažkosti a pritom môže byť závažne chorá. K odhaleniu zmien slúži cytologický ster (ten odhaľuje zmeny buniek), vizuálne vyšetrenie maternice a najpresnejší test na preukaz pôvodcu predrakovinových a rakovinových zmien - teda test na HPV.

Informácie získané z uvedených testov môžu mimoriadne presne stanoviť, či je u vás reálne riziko rozvoja rakoviny. V prípade HPV testu je taká predpoveď dokonca na niekoľko rokov dopredu.

Podľa Jiřího Slámu z Onkogynekologického centra Gynekologicko-pôrodníckej kliniky 1. lekárskej fakulty v Prahe sa veľa žien mylne domnieva, že ak žijú dlhodobo v monogamnom vzťahu, nákaza ľudským papilomavírusom sa ich netýka.

„Infekcia a následný rozvoj nádorového bujnenia v organizme môžu trvať niekoľko rokov a hlavne zvyčajne prebiehajú úplne bez bolestí, výtokov či iných viditeľných prejavov,“ varuje lekár a dodáva, že test na HPV sa ženám robí len v prípade varovného cytologického nálezu a na výslovné vyžiadanie pacientky.

„Cytológia sama o sebe nestačí. Odhaľuje až abnormálne bunky vzniknuté následkom infekcie, teda možné nádorové bujnenie detekuje až veľmi neskoro,“ hovorí lekár s tým, že test na prítomnosť HPV dokáže rozpoznať prítomnosť ľudského papilomavírusu ešte skôr, dokonca pred rozvojom prednádorového stavu.