Vedec pomenoval chrobáka po aktivistke Grete. Hmyz nemá oči ani krídla

Maličký, medovo sfarbený chrobáčik z čeľade Ptiliidae sa bude volať Nelloptodes gretae, informovalo londýnske Prírodovedné múzeum.

„Vybral som toto meno, pretože na mňa práce mladej aktivistky urobila veľký dojem a chcel som vzdať poctu jej výnimočnému príspevku k otázke ochrany životného prostredia,“ uviedol entomológ Michael Darby, ktorý malého chrobáčika objavil v zbierkach londýnskeho múzea a opísal ho ako nový druh. Prírodovedné múzeum v britskej metropole má v zbierkach okolo 22 miliónov druhov, upozornila AFP.

Nelloptodes gretae meria menej ako milimeter a nemá ani oči, ani krídla. Do zbierok londýnskeho múzea sa dostal v 60. rokoch minulého storočia, kedy ho vedci priviezli z oblasti dnešnej Kene so vzorkami tamojšej pôdy.

Ptiliidae sa vyskytujú takmer po celom svete, ako čeľaď ale nie sú dobre preskúmané, okrem iného kvôli tomu, aké sú malé, vysvetlilo londýnske múzeum. Väčšie ako tieto chrobáky, sú podľa neho dokonca aj niektoré jednobunkové organizmy.

Na svoje popísanie v zbierkach Prírodovedného múzea v Londýne čakajú ešte stovky zatiaľ neznámych druhov, povedal agentúre AFP správca jeho entomologických zbierok Max Barclay.

Než sa dočkajú vedeckého preskúmania a pomenovania, mnohé z nich podľa neho v prírode vyhynú. „Je preto absolútne trefné, aby najnovší objav dostal meno niekoho, kto bojuje za prírodu a za zraniteľné druhy,“ dodal Barclay.

Teraz šestnásťročná Švédka Greta Thunbergová je hlavnou tvárou globálneho študentského hnutia Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť). Svoju ekologickú aktivitu začala vlani v lete v Štokholme protestom pred švédskym parlamentom, pri ktorom držala transparent s nápisom Školský štrajk za klímu. Neskôr sa k nej pripojili študenti zo Švédska aj ďalších európskych štátov, ktorí takto začali štrajkovať každý piatok.

Entomológ Michael Darby už skôr chrobáky, ktoré opísal, pomenoval po slávnych osobnostiach, napríklad po prírodovedcovi Davidovi Attenboroughovi.