Z americkej galérie ma vyviedli s pištoľou na chrbte, spomína svetový vedec

Keď sa má určiť pravosť obrazov, odborníci sa často líšia v názore. Jednému napríklad použitá modrá pripadá veľmi svetlá, druhému zase tmavá. Dohadujú sa, či taký odtieň by daný maliar použil. Spoľahlivo to vie určiť unikátna metóda svetovo uznávaného reštaurátora a vedca Františka Makeša, píše iDNES.cz.

„Moja metóda sa nedá oklamať, nedá sa spochybniť. Nespočíva v domnienkach, ale v biochemických procesoch,“ hovorí zlínsky rodák František Makeš, ktorý dlhé roky pôsobil ako hlavný konzervátor kráľovských zbierok vo Švédsku, kde zostal po roku 1968.

Pravosť obrazov overuje pomocou enzýmov morských kôrovcov. Zo skúmaného diela a z diela rovnakého autora sníma vzorky, ktoré porovná.

„Odizolujem enzýmy, z ktorých každý degraduje určité množstvo farby. Keď sú hodnoty totožné, tak je to originál. Vezmem vždy ani nie milimeter vzoriek hneď pri ráme, aby som obraz nepoškodil,“ zdôrazňuje vedec, ktorý posudzoval pravosť svetových maliarov, či už sa jednalo o Rembrandta, alebo Picassa.

Ako sa dá vyžehliť obraz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.