Tridsať rokov si mysleli, že vyhynul. Myšieho jeleňa teraz opäť našli

Výrazne dvojfarebný myší jeleň si hľadal potravu, ked ho zachytila kamera umiestnená v lese vo Vietname, píše The Guardian. Snímky zvieraťa o veľkosti králika vznikli po prvýkrát vo voľnej prírode a prichádzajú takmer 30 rokov po poslednom potvrdenom objave.

„Keď už vieme, že tam vonku stále je, budeme sa snažiť zabezpečiť, aby sme ho znova nestratili, a prísť na to, ako ho najlepšie chrániť,“ uviedol An Nguyen, vedec a vedúci expedičného tímu Global Wildlife Conservation, ktorý ho našiel.

Pravdepodobne je tento druh potravou pre leopardy, divé psy a pytóny, ale vedci sa obávajú, že na pokraj vyhynutia ich dostali poľovníci. Napriek názvu to nie sú to ani myši, ani jelene, ale najmenšie kopytníky na svete.

Vedci nainštalovali tri kamery v nížinnom lese v južnom Vietname. Za päť mesiacov zachytili 275 fotografií zvieraťa. Nie je jasné, koľko jednotlivých zvierat fotografie zachytávajú. Znovuobjavenie myšieho jeleňa podporilo nádej, že vo voľnej prírode sa ešte dajú nájsť ďalšie druhy, o ktorých sa predpokladá, že vyhynuli.