Signály, ktoré sa neoplatí ignorovať. Na aké choroby upozorňuje vaša bolesť?

Medicína na ňu upriamuje pozornosť čoraz viac. Napriek tomu sa k dôvodom jej existencie často nedokáže dopátrať. Vie byť tupá, bodavá, pulzujúca, neznesiteľná... ako o tom svedčia aj slová nedávno zosnulej belgickej paralympioničky Marieke Vervoortovej, ktorá pre bolesti vyplývajúce z degeneratívnej svalovej poruchy občas spávala len desať minút denne.

Našťastie, väčšina ľudí rieši intenzitu podstatne slabšieho rangu. Nič to však nemení na tom, že vo svojej chronickej podobe patrí bolesť k najväčším problémom súčasného západného zdravotníctva.

Len v Amerike podľa aktuálnych štatistík The American Academy of Pain Medicine trpí chronickou bolesťou 100 miliónov ľudí, v Európe okolo tridsať miliónov. Slovensku síce chýbajú presné štatistiky, no neurológovia odhadujú, že viac ako tri mesiace trvajúca bolesť trápi 25 až 30 percent obyvateľov. A neraz úplne zbytočne. No zároveň platí ešte čosi: nemalá časť z nás si k nej výdatne dopomáha sama.

Bolesť súvisí so všetkým

„Pacienti s bolesťami pohybového aparátu: chrbticou či kĺbmi.“ Tak pred časom odpovedala Eva Salamonová z petržalskej Súkromnej ambulancie pre liečbu bolesti na otázku, akí pacienti ich navštevujú najčastejšie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.