Signály, ktoré sa neoplatí ignorovať. Na aké choroby upozorňuje vaša bolesť?

Medicína na ňu upriamuje pozornosť čoraz viac. Napriek tomu sa k dôvodom jej existencie často nedokáže dopátrať. Vie byť tupá, bodavá, pulzujúca, neznesiteľná... ako o tom svedčia aj slová nedávno zosnulej belgickej paralympioničky Marieke Vervoortovej, ktorá pre bolesti vyplývajúce z degeneratívnej svalovej poruchy občas spávala len desať minút denne.

Našťastie, väčšina ľudí rieši intenzitu podstatne slabšieho rangu. Nič to však nemení na tom, že vo svojej chronickej podobe patrí bolesť k najväčším problémom súčasného západného zdravotníctva.

Len v Amerike podľa aktuálnych štatistík The American Academy of Pain Medicine trpí chronickou bolesťou 100 miliónov ľudí, v Európe okolo tridsať miliónov. Slovensku síce chýbajú presné štatistiky, no neurológovia odhadujú, že viac ako tri mesiace trvajúca bolesť trápi 25 až 30 percent obyvateľov. A neraz úplne zbytočne. No zároveň platí ešte čosi: nemalá časť z nás si k nej výdatne dopomáha sama.

Bolesť súvisí so všetkým

„Pacienti s bolesťami pohybového aparátu: chrbticou či kĺbmi.“ Tak pred časom odpovedala Eva Salamonová z petržalskej Súkromnej ambulancie pre liečbu bolesti na otázku, akí pacienti ich navštevujú najčastejšie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.