V Arktíde našli medveďa s nasprejovaným názvom sovietskeho tanku. Ohrozuje mu život

Odborníci sa v súčasnosti snažia prísť na to, prečo má na sebe medveď namaľovaný práve tento nápis a kto za to môže. Veľké písmená by totiž mohli zvieraťu uškodiť, upozorňuje server The Independent. Výrazná čierna farba, nasprejovaná na medveďovom kožuchu, môže narušiť jeho prírodnú kamufláž.

To môže poškodiť jeho schopnosť loviť a ohroziť jeho prístup k potrave. Podľa odborníkov stojí za pozornosť tiež fakt, že nápis je na medveďovi napísaný neobvykle čisto a presne, Lidovky.cz.

„Napovedá to tomu, že medveď musel byť počas písania nápisu buď omámený alebo niečím uspatý,“ uviedol pre agentúru Ria Novosti výskumník Anatolij Kochnev z Inštitútu pre severské biologické problémy.

„Vedci by toto nevykonali, musel to byť niekto s veľmi špecifickým zmyslom pre humor,“ povedal Kochnev. Zároveň dodal, že farba by sa mohla z kožuchu zmyť, až bude zviera plávať.

Nahrávku medveďa odfotili uprostred ruskej arktickej pustatiny. Na sociálne siete bola vyvesená užívateľom Sergejom Kavrejom, členom organizácie World Wildlife Fund. Ten priznal, že nemá potuchy, kde bolo video nadobudnuté.

Podľa Kochneva mohlo k nasprejovaniu nápisu dôjsť v súostroví Nová Zem. Jej obyvatelia totiž vo februári vyhlásili stav pohotovosti, pretože do miestnych dedín a miest vtedy zablúdilo viac ako päťdesiat ľadových medveďov. Je tak vraj možné, že miestni ľudia ľadového medveďa chytili, znehybnili a označili pred nadchádzajúcou zimou.