Farbíte si vlasy a pijete len mierne? Zvyšujete si riziko rakoviny, tvrdia štúdie

Predtým boli štúdie o potenciálnych súvislostiach medzi vlasovými chemikáliami a rakovinou nepresvedčivé. Podľa amerických vedcov však ženy, ktoré používajú permanentné farbivá alebo vyrovnávače vlasov alebo aplikujú vyrovnávanie na ostatných, majú vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka ako ženy, ktoré im nie sú vystavené.

Najviac ohrozené černošky

Na skúmanie zdravotných rizík spojených s vlasovými výrobkami vedci analyzovali údaje od 46 709 žien vo veku od 35 do 74 rokov, ktorých sestrám bola diagnostikovaná rakovina prsníka. Ich odpovede odhalili, že tie, ktoré pravidelne používali trvalé farby v roku pred zaradením do štúdie, mali o deväť percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka.

U černošiek bolo farbenie vlasov spojené so zvýšením rizika až o 45 percent. Keď ich farbili každých päť až osem týždňov alebo viac, podľa výskumníkov stúplo riziko na 60 percent. Nezistilo sa, že by súviselo s dočasným farbením vlasov. U žien, ktoré si ich dávali chemicky vyrovnávať, sa zvýšilo o 18 percent, vedci však uznali, že výsledky je potrebné zopakovať v iných štúdiách.

Pokiaľ ide o to, či by si ženy mali prestať farbiť, alebo narovnávať vlasy, epidemiologička a spoluautorka štúdie Dale Sandlerová uviedla: „Sme vystavení mnohým faktorom, ktoré by mohli potenciálne prispieť k rakovine prsníka, je nepravdepodobné, že akýkoľvek jediný z nich vysvetľuje riziko.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.