Páli vás záha alebo máte kŕče? Odborníci radia, ako si nezničiť trávenie

Občas nás trápi žlčník. Niekedy je na vine laktóza, lepok, vredy, no väčšinou ide o prozaickejší dôvod. Príliš veľa jedla. Keby náš žalúdok vedel cez Vianoce rozprávať, určite by nám poriadne vyčistil žalúdok.

„V období Vianoc dávame zabrať nielen tráviacemu traktu, ale celému telu, ak sviatky znamenajú len plný stôl jedla a žiadny pohyb,“ tvrdí Adela Penesová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Podľa nej nášmu tráveniu mimoriadne škodí nárazová konzumácia veľkého množstva mastných a sladkých jedál a alkoholu.

„Hrozí tu podráždenie žlčníka, gastritída aj akútna pankreatitída, ktorá môže byť až život ohrozujúcou komplikáciou.“ Nepríjemností je ešte omnoho viac. Ochorenia tráviaceho traktu sa prejavujú vracaním, hnačkami, ale aj záchvatmi dny, ktoré prichádzajú po extrémnom prejedaní stravou bohatou na puríny. Tie sa nachádzajú najmä v mäse, vo vnútornostiach alebo treščej pečeni. Kryštáliky kyseliny močovej sa môžu postupne usadzovať v tkanivách. Ak ich je príliš veľa, vyvolajú silný zápal kĺbov.

„Pokiaľ očakávame ducha Vianoc s mnohopočetnými reklamami na zľavy v potravinách ako ,chutné a jedinečné Vianoce‘ a spájame si ich len s nakupovaním darčekov a hodovaním, nemôžeme sa čudovať, že najkrajšie sviatky roka strávia podaktorí z nás na pohotovostiach, centrálnych príjmoch nemocníc so zápalmi pankreasu, žalúdkov, zvracaním a hnačkami,“ dopĺňa internistka so špecializáciou na choroby pečene Mária Belovičová.

Pomôže sóda bikarbóna

Postrašili sme vás dostatočne? Alebo sa opäť aj tento rok potrebujete presvedčiť na vlastnej koži, že čoho je veľa, toho je už naozaj príliš?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.