Tancom k lepšej pamäti. Ako pôsobí na telo a mozog?

Výskum priniesol dobré správy pre všetkých. Nezáleží na tom, či dokonale ovládate predpísané pohyby a správne vnímate rytmus. Svojmu mozgu prospievate aj tak.

Tanečné kurzy sa aj pod vplyvom rôznych televíznych súťaží tešia v posledných rokoch zvýšenému záujmu zo strany mnohých generácií. Je to pre vás ako neurologičku dobrá správa?

Celkom určite. Na základe viacerých štúdií vieme, že tanec pôsobí pozitívne tak na momentálnu náladu, ako aj na celkovú fyzickú zdatnosť, štruktúru mozgu aj kognitívne funkcie, teda napríklad pamäť, pozornosť a schopnosť koncentrácie alebo rýchlosť spracovania informácií. Aby na nás tanec pôsobil takto priaznivo, musíme sa mu venovať pravidelne. Ísť raz ročne na bál nestačí. Pozitívne na náš mozog však nepôsobí len tanec. Ktokoľvek sa pravidelne hýbe, či už napríklad behá, jazdí na bicykli alebo chodí na prechádzky, trénuje tým nielen svoje telo, ale posilňuje aj svoj mozog.

Pre svoje tvrdenia o pozitívnom vplyve tanca na ľudský mozog máte konkrétne vedecké dôkazy. Čo presne ste spolu so svojím tímom skúmali?

Už bolo jednoznačne preukázané, že celoživotná fyzická aktivita zvyšuje fyzickú zdatnosť, zlepšuje tiež kognitívne funkcie a je do určitej miery prevenciou Alzheimerovej choroby a ďalších typov demencie. Naším cieľom bolo zistiť, či to, že sa seniori začnú pravidelne venovať fyzickej aktivite, skutočne zlepší ich kognitívny výkon a dôjde k zmenám v ich mozgu.

Na základe predchádzajúcich štúdií sme predpokladali, že tu bude pozitívny vplyv aj na fyzickú zdatnosť, čo hodnotili naši kolegovia a kolegyne z Fakulty športových štúdií Masarykovej univerzity. Zamerali sme sa na zdravých seniorov starších ako 60 rokov a medzi nich zaradili aj pacientov s miernou kognitívne poruchou, teda jedincov, ktorí sami o sebe hovorili, že sa zhoršuje najmä ich pamäť. Subjektívne cítili zhoršenie oproti minulosti aj v porovnaní so svojimi rovesníkmi.

Prítomnosť miernej kognitívnej poruchy sme u nich overili ešte pomocou neuropsychologického vyšetrenia. Vytvorili sme zmiešané skupiny, kde boli rovnako zdraví seniori, tak aj tí, ktorí už mali miernu kognitívnu poruchu. Tí tvorili zhruba štvrtinu účastníkov našej štúdie. Počas štyroch rokov sme tak skúmali 120 seniorov, ktorí podstúpili neuropsychologické vyšetrenie a tiež detailné vyšetrenie mozgu pomocou magnetickej rezonancie, a to pred vstupom do štúdie a potom po pol roku.

Taktiež bolo vykonané vyšetrenie ich telesnej zdatnosti. Polovica z nich sa na základe náhodného rozdelenia trikrát týždenne vždy jednu hodinu venovala tancu v telocvični na fakulte športových štúdií pod dohľadom skúsených lektorov, našich spolupracovníkov. Nešlo však o tanečné hodiny, ktoré si pamätáme z dospievania.

Už len preto, že sa nám do štúdie prihlásilo viac žien ako mužov, nezvolili sme párový tanec, ale tancovalo sa spoločne v kruhu, v radoch. Seniori sa venovali napríklad rôznym africkým tancom alebo balkánskemu tancu chora. V podstate išlo o rôzne kroky na hudbu. Spoločne sa učili tanečné kroky a nové sekvencie. Len čo kroky zvládli, tanečná sekvencia sa zmenila alebo sa zaradili nové tance. Celé to bolo pomerne intenzívne, hodiny prebiehali vždy od jesene do jari. 

Čo sa po pol roku tanečných hodín zmenilo?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.