Zvrat v globálnej epidémii? Rast počtu fajčiarov sa prvýkrát zastavil

„Po mnoho rokov sme boli svedkami trvalého rastu počtu mužov, ktorí fajčia či inak konzumujú tabakovú produkciu. Teraz prvýkrát vidíme, že ich počet sa znižuje, pretože vlády sú voči tabakovému priemyslu prísnejšie,“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ak v roku 2000 pravidelne konzumovala tabakové výrobky zhruba tretina svetovej populácie, v roku 2015 už to bola len štvrtina. V absolútnych číslach podľa WHO poklesol počet užívateľov tabaku zo zhruba 1,4 miliardy v roku 2000 na 1,3 miliardy v minulom roku. Osemdesiat percent užívateľov tabaku pritom vlani tvorili fajčiari.

Podľa WHO zomrie každoročne v súvislosti so škodlivými následkami konzumácie tabaku približne osem miliónov ľudí, z toho 1,2 tvoria pasívni fajčiari.

Doteraz vykazovala štatistika konzumentov tabaku znižujúci sa počet fajčiarok, vlani ich bolo približne o 100 miliónov menej ako v roku 2000. Počet fajčiarov sa naproti tomu každoročne zvyšoval o 40 miliónov. Teraz sa ale ukazuje, že tento rast sa zastavil a experti WHO očakávajú pokles. Do roku 2025 by sa počet fajčiarov - mužov i žien - mal znížiť o 37 miliónov ľudí.