Kľúčový objav: Vedci odhalili posledný článok v reťazci prenosu koronavírusu na človeka

Kľúčovú úlohu v prenose nového typu koronavírusu na človeka mohli zohrať šupinavce. Uviedli to dnes čínski vedci, ktorí označili šupinavce za pravdepodobný chýbajúci článok v reťazci medzi človekom a netopierom, ktorého považujú za prirodzený rezervoár nákazy. Nový koronavírus si už vyžiadal vyše 600 mŕtvych a viac ako 31-tisíc nakazených.

Chránené šupinavce sa lovia pre mäso (v krajinách ako Čína považuje za delikatesu) a kvôli šupinám (v tradičnej čínskej medicíne sa používajú na liečbu mnohých chorôb, od rakoviny až po artritídu). Rod šupinavcov patrí k najviac pašovaným cicavcom v Ázii.

Experti z juhočínskej poľnohospodárskej univerzity identifikovali šupinavce ako možného medzihostiteľa, cez ktorého sa nový typ koronavírus preniesol z netopiera na človeka. "Toto najnovšie zistenie bude mať veľký význam pre prevenciu a kontrolu pôvodu (vírusu)," uviedla univerzita vo vyhlásení.

Netopiere boli už skôr označené za najpravdepodobnejší prirodzený rezervoár vírusu 2019-nCoV. Zvieratá sú hostiteľom aj iných koronovírusov a ich rezervoárom sú často práve netopiere. Koronavírus spôsobujúci SARS sa ľudia nakazili od cibetiek, ktoré jedli.

Pôvodným zdrojom však bol miestny druh netopiera. Iným koronavírusom spôsobujúcim chorobu MERS sa ľudia nakazili od tiav, pôvodným zdrojom však boli opäť netopiere.

Vedci už skôr vyjadrili podozrenie, že nový koronavírus sa v 11-imiliónovom čínskom meste Wu-chan preniesol na ľudí na trhu, kde sa predávajú morské plody, ale aj divoko žijúcu zver. Konkrétny zvierací zdroj nového typu koronavírusu však zatiaľ nebol určený.

Pri hľadaní medzihostiteľa nového koronavírusu testovali vedci viac ako tisíc vzoriek odobratých divokým zvieratám. Zistili, že genetická sekvencia vírusu prítomného v tele pacientov z Wu-chan sa v 99 percentách zhodovala s koronavírusom šupinavcov, napísala agentúra Nová Čína.