Zoznámte sa so Smrtkou. Objavili príbuzného Tyranosaura rexa

Kanadskí paleontológovia identifikovali nový druh tyrannosaura z fosílií nájdených v južnej Alberte, píše server Earth Sky.

Po bohovi smrti

Je to veľký mäsožravý dinosaurus, ktorý žil asi pred 79 miliónmi rokov, čo z neho robí najstaršieho známeho tyrannosaura v Severnej Amerike (predchádzajúci držiteľ rekordu mal vek 77 miliónov rokov).

Skamenenú čeľustnú kosť tohto zvieraťa našli v roku 2010 pozdĺž pobrežia Bow River neďaleko mesta Hays, asi 120 km juhovýchodne od Calgary.

Vedci pomenovali nového tyrannosaura Thanatotheristes degrootorum. Vybrali si meno vhodné pre vrcholového dravca Thanatotheristes, po Thanatosovi, gréckom bohovi smrti, a theristes, čo znamená, ten, ktorý žne.

Názov druhu dinosaura, degrootorum, bol na počesť Johna De Groota, ktorý našiel spomínanú fosíliu.

Deväť rokov v zásuvke

Fosílie - kúsky lebky tyrannosaura a jeho horná a dolná čeľusťová kosť zostali schované v zásuvke v múzeu Royal Tyrrell v Alberte až do jari 2019. V tom čase ju začal študovať Jared Voris z univerzity v Calgary.

Voris si myslí, že Thanatotheristes bol asi 8 metrov dlhý a pravdepodobne sa živil bylinožravými dinosaurami, ako je napríklad Xenoceratops a Colepiocephale.

Keď väčšina ľudí myslí na tyranosaurov, väčinou im zíde na um kultový Tyrannosaurus rex. T. rex je zakorenený v našej populárnej kultúre, v knihách a filmoch, hračkách a umeleckých dielach.

Žil na území dnešnej Severnej Amerike približne pred 68 až 66 miliónmi rokov. Existujú však aj iné druhy tyranosaurov identifikované z fosílií v Severnej Amerike a paleontológovia sa snažia pochopiť ich evolučný príbeh.

Spoluautor štúdie François Therrien poznamenal, že ich zistenia odhaľujú viac o rozmanitosti tyrannosaurov počas obdobia kriedy. „Tento objav je významný, pretože vyplňuje medzeru v našom chápaní vývoja tyrannosaurov,“ povedal.

Viac zubov

Vedci vo svojej štúdii zistili, že Thanatotheristes degrootorum úzko súvisí s dvoma ďalšími druhmi tyranosaurov, Daspletosaurus torosus a Daspletosaurus horneri. Táto trojica mala spoločné rysy lebky: mali dlhšie nosy a viac zubov v hornej časti čeľustí ako ich južní príbuzní.

Vedci sa domnievajú, že rozdiely v druhoch tyranosaurov, pokiaľ ide o tvar a veľkosť tela, sú prispôsobením ich prostrediu. „Niektoré druhy sú vhodnejšie pre určité prostredie. To znižuje konkurenciu a dáva druhom väčšiu šancu na prežitie. Ďalším krokom je ďalšie overenie tejto hypotézy a porovnanie toho, ako sa druhy tyranosaurov z rôznych geologických oblastí líšili,“ uviedol Voris.