Veda vie, prečo sa muži dožívajú menej ako ženy

Výskum sa zameral na mužov a ženy vo veku medzi 50 a 85 rokmi v Severnej Amerike, Európe a Oceánii a skúmal ich v období medzi rokom 1950 a 2015. Píše o tom server Xman.cz.

Zistil, že okolo roku 1950 sa muži dožívali o dva a pol roka menej než ženy. Okolo roku 1980 sa rozdiel zväčšil na štyri a pol roka, v roku 2015 sa priepasť zúžila, vek dožitia mužov a žien od seba delia dva roky. Realitu aj štatistické čísla vysvetľuje historické načasovanie začiatku epidémie fajčenia v prípade mužov a žien.

A tím okolo odborníka na epidemiológiu, biostatistiku a biodemografiu Maartena Wensinka z Univerzity Južného Dánska zdôrazňuje, že slovo epidémia je na mieste.

„Zo všetkých správaní, ktoré súvisia so životným štýlom, má za posledné storočie fajčenie na svedomí najväčší počet úmrtí,“ uvádzajú. A poznamenávajú, že za to môže časové oneskorenie medzi samotným aktom fajčenia a smrťou kvôli fajčeniu.

Čas pritom hrá úlohu ešte v inom ohľade. Epidémia fajčenia sa dejinami ľudstva prevalila vo vlnách. „Historicky začali muži fajčiť skôr a viac ako ženy,“ zhŕňa svoju štúdiu Wensink v magazíne The Conversation.

„A preto sa dopady fajčenia prejavili najprv na mužoch. Kým lekári, na základe dôkazov od mužov, dochádzali k záveru, že fajčenie je zlé, rozhodli sa medzitým prepadnúť fajčeniu aj ženy.“

Pretože v současnosti sú už smrteľné následky fajčenia dostatočne známe, muži sa fajčenia vzdávajú, ale dôsledky zlozvyku sa stále prejavujú u žien staršieho veku, ktoré už začali fajčiť v minulosti.

„Tým dochádza k tomu, že sa epidémia fajčenia odvíja v štyroch vlnách, najprv fajčia muži, potom začínajú kvôli fajčeniu umierať skôr ako ženy, zhruba v tom istom čase začínajú fajčiť aj ženy, následne začínajú na fajčenie umierať ony,“ konštatuje tragický kolobeh Wensink.

A dodáva, že prísť na rad by mala ešte ďalšia fáza celého cyklu, chytrosť by mala zvíťaziť u mužov i žien a ľudia by sa fajčenia mali vzdať. „Tá posledná časť epidémie fajčenia je však najťažšia. Ľudia sa fajčenia bohužiaľ stále držia. Veľkým tabakovým firmám sa stále darí,“ vysvetľuje.

Napriek tomu prináša výskum, ktorý vyšiel v magazíne BMC Public Health, aj dobré správy. „V nedávnej dobe došlo k veľkému poklesu úmrtí spojených s fajčením u ľudí okolo päťdesiat rokov,“ líči vedec.

Štúdia dokladá, že v súčasnosti stále klesá úmrtnosť súvisiaca s fajčením v prípade starších aj mladších mužov, klesá však aj v prípade mladších žien. Tie už mohli zareagovať na preukázané tragické následky fajčenia a vôbec sa do neho nepúšťať. Skôr narodené dámy na svojej fajčenie ešte stále doplácajú, odhaľuje štatistika.