Odborník z Harvardu: Koronavírus by mohlo dostať 40 až 70 percent dospelých na svete

Za posledný týždeň sa počet prípadov koronavírusu po celom svete zvýšil o viac ako 10-tisíc. Prvý prípad včera potvrdili už aj na Slovensku.

​Ako sa svet blíži k pandemickej úrovni - nakazilo sa viac ako 95-tisíc ľudí a vírus sa rozšíril do viac ako 80 krajín - na mieste je otázka: Ako sa to ešte môže zhoršiť? Podľa Marca Lipsitcha, epidemiológa na Harvardskej univerzite odpoveď je, že veľmi.

Zomreli by maximálne 2 percentá

„Existuje šanca, že 40 až 70 percent svetovej dospelej populácie by mohlo skončiť infikovaných koronavírusom,“ uviedol. Citoval ho Business Insider. To by znamenalo, že by na svete mohlo byť 3,7 až 5,5 miliard prípadov koronavírusu.

Lipsitch však dodal, že 40 až 70 percent by sa nakazilo iba v prípade, že by neexistovali silné protiopatrenia. „Ak však budú krajiny pokračovať v zavádzaní opatrení, ako sú rušenia verejných zhromaždení, potenciálne zatvárania škôl, práca z domu a iné spôsoby znižovania kontaktu medzi ľuďmi, prepuknutie choroby by sa mohlo spomaliť alebo zastaviť ešte predtým, ako dosiahne tento bod.“ 

Lipsitch tiež poznamenal, že „40 percent nakazených dospelých“ neznamená 3,1 miliardy ľudí, ktorí by vážne ochoreli alebo zomreli. Znamenalo by to však, že časť z nich by mala príznaky a približne 1 až 2 percentá by zomreli.

Začiatok pandémie

Svetová zdravotnícka organizácia ešte musí vyhlásiť prepuknutie koronavírusu za pandémiu, aj keď zatiaľ to vyhlásila za stav ohrozenia verejného zdravia. Lipsitch s tým nesúhlasí: „Myslím si, že existuje veľmi dobrá šanca, že sme na začiatku pandémie,“ povedal.

K tomuto záveru dospel pomocou matematických a počítačových modelov, ktoré zmapovali, ako sa po celom svete šíria iné vírusy s podobnou úrovňou nákazy, ako je pandémia chrípky. „V dvoch najväčších pandémiách 20. storočia sa okolo 30 až 40 percent ľudí nakazilo symptomaticky a je to menej ako celkový podiel infikovaných,“ uviedol.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.