Prečo COVID-19 tak netrápi deti? Možno aj vďaka iným koronavírusom, tvrdia experti

Pacienti sú prevažne starší ľudia a medzi viac ako 3400 obeťami doteraz nie sú žiadne deti mladšie ako deväť rokov. Jasné odpovede na otázky týkajúce sa správania tohto typu koronavírusu však odborníci zatiaľ nemajú, napísal server televíznej stanice NBC.

Napríklad v Číne deti tvoria len 2,4 percenta všetkých nahlásených prípadov, vyplýva zo správy WHO, ktorá bola zverejnená minulý mesiac. Len minimum z nich, 2,5 percenta, vykazovalo závažné príznaky a do kritického stavu sa dostalo 0,2 percenta infikovaných detí.

„Normálne koronavírusy napádajú deti i dospelých rovnomerne, ale tento - či už z akéhokoľvek dôvodu - postihuje skôr dospelú populáciu,“ potvrdzuje Frank Esper, pediater a špecialista na infekčné choroby z nemocnice v americkom Clevelande.

„Podobný model je vidieť aj u iných ochorení - napríklad u kiahní. U nakazených dospelých má choroba oveľa horší priebeh než u detí,“ pripomína doktorka Vanessa Raabeová z oddelenia pre infekčné choroby v zdravotnom zariadení Newyorskej univerzity. Ľudia majú s pribúdajúcim vekom slabšiu imunitu, a preto je pre nich ťažšie brániť sa chorobám, dodáva Raabeová.

Pediater Buddy Creech z detskej nemocnice v meste Nashville vysvetľuje, že deti sa oveľa častejšie nakazia inými typmi koronavírusu, napríklad tými, ktoré spôsobujú bežnú nádchu. Ich imunitný systém si preto môže vytvoriť protilátky, ktoré ich chránia pred ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje.

Ďalšia z jeho teórií sa prikláňa k názoru doktorky Raabeovej, teda že deti majú z podstaty lepšiu imunitu ako dospelí. Deti pod desať rokov sú podľa všetkého choroby vystavené rovnako často ako dospelí, choroba sa u nich však vôbec neprejaví alebo majú veľmi mierne príznaky. Neznamená to však, že vírus nemôžu prenášať, alebo že im nehrozí vôbec žiadne riziko.

„Prečo sú choroby deti ušetrené, jednoducho povedané nevieme,“ pripúšťa Creech.