Až na vyše štyri metre. Vírusom sa dá nakaziť aj na väčšiu vzdialenosť, tvrdí štúdia

Pre neutíchajúcu hrozbu šíriacej sa epidémie koronavírusu neustále pribúdajú vedecké štúdie, ktoré postupne odhaľujú čoraz viac o tomto vírusovom ochorení.

Väčšina z nich má však určité obmedzenia čo sa týka počtov skúmaných prípadov a rozdielov vo vážnosti nákazy. Výsledky tak nemusia platiť  pre celú populáciu rovnako. Pozrime sa na jedny z najaktuálnejších.

Vo vzduchu môže byť aj polhodinu

Podľa štúdie tímu epidemiológov čínskej vlády v odbornom časopise Practical Preventive Medicine môže COVID-19 vydržať vo vzduchu najmenej 30 minút a nákazu šíriť až štyri a pol metra, čo je ďalej, ako vzdialenosť jedného až dvoch metrov, ktorú odporúčajú zdravotnícke orgány na celom svete.

Štúdia je založená na prípade z 22. januára z čínskej provincie Chu-nan. Cestujúci, známy ako „pacient A“, nastúpil do diaľkového autobusu a usadil sa v druhom rade zozadu. Rúško nemal ani on, ani väčšina ďalších cestujúcich v 48-miestnom klimatizovanom autobuse so zatvorenými oknami.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.