Až na vyše štyri metre. Vírusom sa dá nakaziť aj na väčšiu vzdialenosť, tvrdí štúdia

Pre neutíchajúcu hrozbu šíriacej sa epidémie koronavírusu neustále pribúdajú vedecké štúdie, ktoré postupne odhaľujú čoraz viac o tomto vírusovom ochorení.

Väčšina z nich má však určité obmedzenia čo sa týka počtov skúmaných prípadov a rozdielov vo vážnosti nákazy. Výsledky tak nemusia platiť  pre celú populáciu rovnako. Pozrime sa na jedny z najaktuálnejších.

Vo vzduchu môže byť aj polhodinu

Podľa štúdie tímu epidemiológov čínskej vlády v odbornom časopise Practical Preventive Medicine môže COVID-19 vydržať vo vzduchu najmenej 30 minút a nákazu šíriť až štyri a pol metra, čo je ďalej, ako vzdialenosť jedného až dvoch metrov, ktorú odporúčajú zdravotnícke orgány na celom svete.

Štúdia je založená na prípade z 22. januára z čínskej provincie Chu-nan. Cestujúci, známy ako „pacient A“, nastúpil do diaľkového autobusu a usadil sa v druhom rade zozadu. Rúško nemal ani on, ani väčšina ďalších cestujúcich v 48-miestnom klimatizovanom autobuse so zatvorenými oknami.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
len za
1€!

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.