Spomalí teplé počasie koronavírus? Toto si myslia odborníci

Stránky kalendára ukazujú marec a vy viete, čo to znamená: Prichádza jar, začne sa otepľovať a nepríjemný vírus sezónnej chrípky začne pomaly ustupovať.

To sú dobré správy, píše americký zdravotnícky web Health.com, ale ako to bude s tým druhým vírusom, s ktorým sa túto zimu stretávame? 

Odpoveďou na túto otázku si bohužiaľ nikto nie je istý. Odborníci sa dokonca nezhodnú ani na tom, či teplé počasie koronavírus spomalí, alebo nie.

Zásadný rozdiel oproti chrípke

Podľa nového článku v časopise National Geographic vírusy, ktoré spôsobujú chrípku, alebo miernejšie koronavírusy (áno, existuje celkom sedem koronavírusov, ktoré sa týkajú ľudí, a ich vplyvy sú rôzne) často v teplejších mesiacoch ustupujú kvôli javu zvanému sezónnosť.

Tá súvisí s reakciou určitých vírusov na teplo a vlhkosť, ale aj s tým, že s rastúcimi teplotami ľudia trávia menej času vo vnútri budov, kde sa vírusy ľahšie šíria.

Vzhľadom na to, že je SARS-CoV-2 taký nový, nie je ale možné s určitosťou povedať, či sa bude v závislosti na sezóne správať rovnako ako iné vírusy. „Dúfam, že sa u neho sezónnosť prejaví, nedokážeme to ale už teraz povedať,“ povedal Stuart Weston z lekárskej fakulty univerzity v americkom štáte Maryland, na ktoré sa štúdiom koronavírusu zaoberajú.

Maciej F. Boni, profesor biológie na Pensylvánskej štátnej univerzite, zdôraznil v rozhovore s novinami The Philadelphia Inquirer, že existuje jeden zásadný rozdiel medzi novým koronavírusom a chrípkou: imunita.

Kým si mnohí z nás vybudovali imunitu voči chrípke, v prípade novej choroby tomu tak nie je. Americká populácia je tak podľa Boniho na infikovanie vírusom SARS-CoV-2 oveľa viac náchylná. „Určite nemáme vyhrané len preto, že prichádza jar a teplejšie počasie,“ vysvetlil.

Nepoľavovať ani pri otepľovaní

Niektorí odborníci sú ale oveľa optimistickejší. Podľa Jeremyho Browna z Národného ústavu zdravia, ktorý spísal knihu Influenza: The Hundred-Year Hunt to Cure the Deadliest Disease in History (Chrípka: Storočný hon za liečbou najsmrtelnejšej choroby v histórii), je nová choroba podobná chrípke a rovnako ako ona vyššie teploty nezvládne.

„COVID-19 bude pomaly ustupovať s tým, ako bude teplejšie jarné počasie vytvárať podmienky, ktoré vírus nedokáže znášať,“ povedal Brown serveru Health.com. „Jar bude tento rok veľmi vítaná,“ dodal.

Nikto samozrejme presne nevie, ako bude COVID-19 v Spojených štátoch reagovať na vyššie teploty, kým v skutočnosti nezačnú rásť. Nemali by ste preto poľavovať v ostražitosti len preto, že sa vonku začína otepľovať, vyzval server Health.com.

Odborníci sa naopak zhodujú, že by mal každý ďalej dodržiavať preventívne opatrenia vydané Centrom pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDCP), ktoré sú nasledovné: vyhýbať sa tesnému kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí; pravidelne čistiť a dezinfikovať predmety a povrchy, ktorých sa dotýkame; často si umývať vodou a mydlom ruky a to najmenej 20 sekúnd, obzvlášť potom, čo sme boli na toalete alebo pred jedlom.