Telefón ako potenciálny prenášač. Epidemiológ o tom, kedy sa môžete nakaziť

Málokto si dokáže predstaviť život bez mobilu. Podľa najnovšej vedeckej štúdie sa priemerný človek každý deň svojho telefónu dotkne viac ako 2600-krát, píšu Lidovky.cz.

Z inej štúdie pochádzajúcej z univerzity New South Wales zasa vyplýva, že na tvár si ľudia siahnu viac ako 550-krát za deň. Niet teda divu, že z hľadiska prenosu stále sa rozširujúceho koronavírusu môže mobil predstavovať riziko.

„Môžete si umývať ruky, ale ak začnete siahať na váš mobil, a potom sa dotknete tváre, prenos infekcie je možný,“ povedal pre The Telegraph William Keevil, odborník na zdravotnú starostlivosť z univerzity v anglickom Southamptone.

Takmer nulová šanca

Podľa popredného českého epidemiológa Rastislava Maďara prenos koronavírusu cez mobil teoreticky možný je, ale má to svoje špecifiká.

„Podmienkou by muselo byť zdieľanie mobilu. Keď človek hovorí, z dýchacích ciest sa vylučujú kvapôčky, ak by si ho niekto ďalší ihneď požičal a siahol si potom na tvár, prípadne napríklad zjedol jablko, nakaziť sa môže,“ povedal Maďar pre Lidovky.cz.

Pokiaľ ale človek má vlastný mobil, ktorý používa iba on, je podľa Maďara pravdepodobnosť nákazy veľmi nízka, takmer nulová.

Štúdia vykonaná spoločnosťou PhoneSoap špecializujúca sa na čistenie mobilov však zistila, že povrch mobilného telefónu je priemerne osemnásťkrát špinavší ako verejná toaleta.

Hlavným dôvodom je vraj fakt, že ľudia mobily často nosia v puzdre vo vrecku, kde je teplé prostredie. A práve teplo je živnou pôdou pre množenie baktérií a vírusov, píše kanadský National Post.

Handrička a mydlová voda

Riaditeľ zdravotníckych služieb na ministerstve zdravotníctva v Singapure Kenneth Mak na februárovej tlačovej konferencii dokonca vyhlásil, že pravidelná dezinfekcia mobilných telefónov je ako prevencia dôležitejšia ako nosenie rúšok.

Odborník na verejné zdravie Peter Hall z univerzity vo Waterloo odporúča, aby si ľudia telefóny preventívne čistili minimálne dvakrát denne, informujú britské noviny Metro.

Spoločnosť Apple radí telefóny čistiť handričkou z mikrovlákna a mydlovou vodou. Ešte vhodnejšie sú podľa odborníkov vlhčené obrúsky s alkoholom, ktoré vírusy a baktérie na displeji zničia s väčšou istotou.

V tomto prípade ale podľa mobilných výrobcov existuje riziko, že dôjde k poškodeniu filtra, ktorý chráni displej zariadenia pred mastnotou. Či už zvolíte akýkoľvek variant, v oboch prípadoch je dôležité telefón pred čistením vypnúť a uzavrieť jeho konektory.

Novým typom koronavírusu sa na celom svete nakazilo okolo 120-tisíc ľudí. Medzi tri najväčšie ohniská nákazy v súčasnej dobe patrí pevninská Čína, Taliansko a Irán.