Neviete v drogérii zohnať dezinfekčný prípravok? Tu je recept, ako si ho vyrobíte sami

Jednoduchým receptom sú: dve tretiny denaturovaného liehu, ktorý je základným prvkom dezinfekčného prostriedku na ruky, a tretina gélu z aloe vera. Túto zmes dôkladne premiešajte.

Ak chcete, môžete doplniť asi desať kvapiek esenciálneho oleja a potom len prelejte do fľaštičky, z ktorej to budete aplikovať na ruky.

Tento recept nájdete aj vo videu serveru iDNES.cz. Existujú aj ďalšie receptúry, spoločné však majú to, že základom je alkohol. Len sa navyše mieša s peroxidom vodíka.

Takže vezmete 96-percentný etanol (alebo 99,8-percentný izopropylalkohol) a naplníte 830 ml do nádoby.

Potom pridáte 43 ml trojpercentného peroxidu vodíka (presne taký, aký sa používa v domácnosti na odreniny). Celé sa to premieša a pridá 15 ml glycerolu. Zmes sa odporúča po premiešaní asi tri dni odstáť. 

Nejde o to, aby sa človek snažil minimalizovať riziko prenosu koronavírusu v súčasnom kritickom stave. Podobný prostriedok dobre poslúži aj pri bežnej údržbe bytu v čase normálnych chrípkových epidémií, kedy je potrebné dbať na zvýšené štandardy domácej hygieny.

Možno tento dezinfekčný prostriedok nedokáže úplne nahradiť profesionálne prípravky z drogérie alebo lekárne, ale rozhodne má vyššiu účinnosť ako bežné umývanie rúk po používaní toalety.