Gynekológ radí tehotným ženám, ako sa majú pred vírusom chrániť

„Z doteraz publikovaných informácií sa nepodarilo preukázať prenos infekcie z matky na plod, a tiež sa zdá, že nehrozí žiadne riziko prenosu dojčením,“ píše sa v oficiálnom stanovisku Českej spoločnosti pre ultrazvuk v pôrodníctve a gynekológii.

Pri horúčke obmedziť dojčenie

Pri bežnej starostlivosti je však matka s dojčaťom v natoľko tesnom kontakte, že prenos COVID-19 je bohužiaľ veľmi pravdepodobný bez ohľadu na dojčenie.

„Všeobecne všetkým dojčiacim matkám, ktoré majú horúčku nad 38 stupňov, odporúčam dojčenie skôr obmedziť,“ hovorí gynekológ Jan Šulc pre OnaDnes.cz.

O tom, čo vírus môže spôsobiť plodu v tele matky, nemajú lekári dosť preukázateľných informácií. Výskumy, či je napríklad tehotná žena náchylnejšia k nákaze, sú ešte len na začiatku.

„Môžeme predpokladať podobný efekt ako u chrípky, kedy pri závažnom priebehu môže byť plod najmä v prvom trimestri ohrozený. Nemožno vylúčiť potrat alebo vznik vrodenej vady. Ide však skôr len o jednotlivé prípady. Nie je mi známe, že by bolo riziko u koronavírusovej infekcie v porovnaní s chrípkou nejako dramaticky vyššia,“ myslí si Šulc a dodáva, že tehotné ženy by sa mali pred infekciou chrániť rovnako ako v iných mesiacoch, kedy je riziko chrípky zvýšené.

Pre nastávajúce mamičky je rovnako ako pre tie, ktoré dojčia, dôležitý dostatočný prísun vitamínov v podobe konzumácie čerstvej zeleniny a ovocia. Určite je vhodné vyvarovať sa pobytu v priestoroch so zvýšenou koncentráciou ľudí.

Sex v praxi nemá zmysel riešiť

Rovnako málo informácií majú lekári o prenose koronavírusu pohlavným stykom. Dlhodobá sexuálna abstinencia nie je riešením a predstava použitia respirátorov, aj keby išli zohnať, je úsmevná.

„Preto sa zaoberať možným rizikom prenosu sexuálnym stykom je pre prax zbytočné,“ myslí si Šulc s tým, že ak by sa preukázal podobný mechanizmus prenosu ako u žltačky B/C alebo u vírusu HIV, bude do budúcnosti dôležité prijať opatrenia v rámci asistovanej reprodukcie, predovšetkým pri vyšetrovaní darcov spermií a vajíčok.