Štúdia: U niektorých detí vznikajú aj závažné infekcie, u najmladších je najvyššie riziko

Ako sa pandémia koronavírusu rozšírila, vzrástli špekulácie, že deti môžu byť menej náchylné na COVID-19, pretože len málo z nich ochorelo alebo skončilo na JISke.

Nová štúdia, ktorá je doteraz najväčšia, však naznačuje, že veľa detí ochorie, často bez zjavných príznakov, a u menšiny detí sa vyvinú závažné alebo kritické infekcie.

WHO varovala rodičov

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala rodičov, aby sa pripravili na ochranu svojich detí pred koronavírusom, pričom citovala štúdiu.

„Musíme sa pripraviť na možnosť, že aj deti môžu zažiť závažné ochorenie,“ uviedla Maria Van Kerkhove, vedúca epidemiologického oddelenia WHO.

Vedci z rôznych čínskych univerzít skúmali údaje o viac ako 2 000 pediatrických pacientoch v siedmich provinciách v Číne, u ktorých bol diagnostikovaný koronavírus medzi 16. januárom a 8. februárom s priemerným vekom siedmich rokov.

Zistili, že 90 percent detí bolo buď bez príznakov alebo malo mierne alebo stredne ťažké príznaky, vrátane 39 percent, u ktorých sa vyvinula pneumónia bez zjavných príznakov, u približne 50 percent sa vyvinula horúčka, únava, bolesť v krku, kašeľ alebo dýchavičnosť. 4 percentá nevykazovali vôbec žiadne príznaky.

10 percent dojčiat malo závažné infekcie

U 6 percenta detí sa však vyvinuli kritické alebo ťažké infekcie, vrátane jedného 14-ročného chlapca v provincii Hubei, ktorý zomrel na infekciu COVID-19.

Infekcie boli najzávažnejšie u najmladších detí. Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb zaznamenalo závažné infekcie u viac ako 10 percent dojčiat, 7 percent detí vo veku od jedného do piatich rokov, 4 percentá u detí vo veku od 6 do 10 rokov, 4 percentá od 11 do 15 rokov a 3 percentá starších tínedžerov.

Vedci si doteraz nie sú istí, prečo je infekcia COVID-19 u detí menej častá a mnohé nevykazujú príznaky. „Môže to súvisieť s expozičnými aj hostiteľskými faktormi. O deti boli zvyčajne dobre postarané doma a mohli by mať relatívne menej príležitostí vystaviť sa patogénom a/alebo chorým pacientom.“

Teoretizovali tiež, že keďže u detí je v zimných mesiacoch viac nachladnutí a respiračných infekcií ako u dospelých, deti môžu mať viac protilátok pred závažným COVID-19.

Nemusí to platiť pre ostatné krajiny

Odborníci tvrdia, že štúdia uvádza, že pri zavedení opatrení na zastavenie vírusu je dôležité myslieť na deti, pretože mnohé vlády sa pýtajú, či majú školy zavrieť alebo nie, a ako riešiť otázku starostlivosti o deti.

„Ak sa u nich objavia príznaky, mohli by vírus skutočne preniesť na ostatných buď počas predklinického obdobia, alebo hneď ako sa príznaky začnú,“ povedal Lee W. Riley z oddelenia infekčných chorôb na Kalifornskej univerzite v Berkeley, ktorý nebol zapojený do štúdie. „V súčasnosti nie je jasné, do akej miery prispievajú k celkovým prenosovým udalostiam v komunite.“

Aj keď štúdia zahŕňala údaje o deťoch v Číne, nielen v epicentre, je možné, že tieto výsledky sa neprenesú do iných krajín postihnutých koronavírusom, a preto vedci uviedli, že je potrebný ďalší výskum, aby sa mohli vyvodiť jasné závery o tom, ako sú koronavírusom postihnuté deti.