COVID-19 môže mať ťažký priebeh aj u mladých ľudí, ukazujú nové dôkazy

Pôvodné údaje z Číny síce ukazovali, že najzraniteľnejší sú starší ľudia a tí, ktorí majú iné zdravotné problémy.

Ale ťažký priebeh ochorenia môžu mať aj mladí ľudia vo veku cez dvadsať zhruba do štyridsiatky - a mnohí vyžadujú intenzívnu starostlivosť, ako vyplýva zo správ z Talianska a Francúzska. Riziko je obzvlášť vysoké u tých, ktorí trpia doteraz nediagnostikovanými chorobami.

Takmer štvrtina v Taliansku

„Je možné, že sa disproporčne vysoký počet nákazy vyskytuje u generácie mileniálov - u našej najväčšej generácie, ktorá je našim pokračovateľom pre ďalší rad dekád,“ povedala v stredu na tlačovej konferencii Deborah Birxová, koordinátorka reakcie amerického Bieleho domu na koronavírus.

Dostupné údaje tieto obavy potvrdzujú. V Taliansku, ktorá je z európskych krajín najhoršie postihnutá, je takmer štvrtina z viac ako 35-tisíc nakazených vo veku od 19 do 50 rokov, uvádza web štatistov.

Obdobné trendy sa objavujú v Spojených štátoch. Z prvých 2500 prípadov nákazy bolo 705 vo veku od 20 do 44 rokov, uviedla Strediská pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Z nich 15-20 percent nakoniec skončilo v nemocnici a až u štyroch percent bola nutná intenzívna starostlivosť. Niekoľko z nich zomrelo.

​Jedným z týchto mladších dospelých je Clement Chow, profesor genetiky Utahskej univerzity. „Som mladý, nepatrím do rizikovej skupiny, a napriek tomu som na jednotke intenzívnej starostlivosti s veľmi vážnym priebehom,“ napísal 15. marca na Twitteri. „Naozaj toho o tom víruse zatiaľ veľa nevieme,“ dodal.

Podľa správ na Twitteri mal Chow niekoľko dní zvýšenú teplotu, a potom sa pridal škaredý kašeľ, ktorý viedol k zlyhaniu dýchania. Následne sa ukázalo, že ide o koronavírus a skončil na kyslíkovom prístroji na JIS. Keď ho tam minulý štvrtok previezli, bol prvý. „Teraz je tu veľa ďalších,“ napísal. Chow na Twitteri neuvádza svoj vek, ale podľa webových stránok jeho laboratória absolvoval v roku 2003 a má dve deti.

Boja sa, že nakazia starších 

Je pravda, že riziko úmrtia prudko stúpa s vekom. V USA zatiaľ zaznamenali len 144 pacientov vo veku nad 85 rokov. Z nich až 70 percent bolo hospitalizovaných a 29 percent potrebovalo intenzívnu starostlivosť, uvádza správa CDC. Každý štvrtý zomrel.

Na spomínanej stredajšej tlačovej konferencii Bieleho domu prezident Donald Trump zaprisahal mladších ľudí, aby sa prestali správať nezodpovedne, aby neorganizovali večierky, nechodili na pláž a nestretávali sa po baroch.

Ako sa uzatvárajú univerzitné kampusy po celej krajine a vyzývajú študentov k odchodu, mnohí mladí ľudia idú alebo letia domov - a riskujú vystavenie rodičov či prarodičov novému koronavírusu, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19.

Rovnaké obavy riešia mladí ľudia, ktorí skúšajú rozbehnúť svoju kariéru vo veľkých mestách. Otec Livie Calariovej ju prosí už celé týždne, aby sa vrátila domov. Táto 25-ročná mladá žena s priateľom žije v newyorskom Brooklyne a nervózne sledujú, ako silnie varovanie oficiálnych činiteľov, a ako sa mesto okolo nich uzatvára.

Ale zatiaľ tú zostávajú. S priateľom majú dve mačky, ktoré by museli presťahovať so sebou. A keby sa presunuli k otcovi Calariovej vo Washingtone, museli by sa na dva týždne uchýliť do karantény v oddelenom poschodí. A navyše ich znepokojuje predstava, že by so sebou mohli náhodne preniesť aj vírus. „Cítim obrovskú úzkosť, že by som ho tým mohla nakaziť,“ hovorí Calariová o svojom 65-ročnom otcovi. „Možno je to iracionálne, ale cítila by som sa hrozne.“