Prvý príznak vírusu? Niektorí pacienti majú najprv len zažívacie problémy, varuje štúdia

Štúdia, ktorú vykonali čínski vedci, skúmala údaje od 204 pacientov s koronavírusom v čínskej provincii Hubei, epicentre ohniska. Z 204 pacientov, 99 z nich, čo je približne 48,5 percenta, v nemocnici uviedli ako ich hlavný problém jeden alebo viacero zažívacích príznakov, a to hnačku, zvracanie alebo bolesť brucha.

Vážnejšie chorí

„Z týchto 99 pacientov sa u 92 vyvinuli respiračné príznaky spolu so zažívacími príznakmi a 7 sa prejavilo iba zažívacími príznakmi pri absencii respiračných príznakov. Medzi 105 pacientmi bez príznakov zažívacieho ústrojenstva sa 85 prejavilo iba s respiračnými príznakmi a 20 z nich nemalo respiračné ani zažívacie symptómy ako svoju hlavnú sťažnosť,“ píšu autori.

Problémy s trávením môžu byť nielen prvým príznakom choroby, ale pacienti, ktorí ich hlásili, boli potom vážnejšie chorí ako tí, ktorí ich nemali.

„Okrem toho, ako sa závažnosť ochorenia zvýšila, tráviace príznaky sa zvýraznili. Pacienti bez príznakov zažívacieho ústrojenstva v porovnaní s pacientmi, ktorí ich mali, boli v čase tejto štúdie s väčšou pravdepodobnosťou vyliečení a prepustení,“ píšu autori.

Poznamenali, že 60 percent pacientov bez príznakov zažívacieho traktu sa následne zotavilo a boli prepustení v porovnaní s približne 34 percentami ľudí, ktorí príznaky mali.

Skoršie zistenie choroby

Vedci dospeli k záveru, že ich zistenia si vyžadujú ďalší výskum, ktorý zhodnotí výskyt, prediktory a výsledky tráviacich príznakov v tejto pandémii.

„Medzitým musia lekári pamätať na to, že tráviace príznaky, ako je hnačka, môžu byť prejavom COVID-19, ktoré sa objavujú pred respiračnými symptómami, a vo výnimočných prípadoch sú jediným prejavom COVID-19. Lekári by mali zvýšiť svoj index podozrenia, keď sa u rizikových pacientov, ako sú pacienti vystavení COVID-19, objavia príznaky horúčky a zažívacieho ústrojenstva, a to aj bez príznakov dýchania,“ píšu autori štúdie.

„Tieto znalosti môžu pomôcť pri skoršej identifikácii COVID-19, rýchlejšom ošetrení, skoršej karanténe a nižšiemu vystaveniu ostatných ľudí.“

Zistenia prichádzajú po tom, čo vedci z z Wuhanskej univerzity a Wuhanského virologického ústavu Čínskej akadémie vied vo februári zistili, že nový vírus sa môže šíriť popri respiračných kvapôčkach aj cez tráviaci trakt, konkrétne fekálno-orálnou cestou.

Presnejšie povedané, títo vedci našli genetický materiál vírusu vo vzorkách stolice a rektálnych výteroch niektorých pacientov.