Koronavírus je najnebezpečnejší pre krvnú skupinu A, tvrdí štúdia

Autori štúdie však aj napriek zisteniam upozorňujú, že nie je dôvod na paniku a ľudia by mali bez ohľadu na svoju krvnú skupinu dodržiavať nariadenia úradov, píše iDNES.cz.

Výskumníci v Číne odobrali vzorky krvných skupín viac ako dvom tisícom pacientov infikovaných koronavírusom v mestách Wu-chan a Šen-čen a porovnali ich s miestnymi zdravými populáciami.

Zistili, že pacienti s krvnou skupinou A vykazovali vyššiu mieru infekcie a mali tendenciu k vyvinutiu závažnejších príznakov.

Hoci vedci uviedli, že štúdia je zatiaľ predbežná, odporučili vládam a zdravotníckym zariadeniam po celom svete, aby rozdiely v krvných skupinách vzali do úvahy pri plánovaní zmierňujúcich opatrení alebo pri liečbe pacientov s novým koronavírusom označovaným ako SARS-CoV-2.

„Ľudia s krvnou skupinou A môžu potrebovať posilnenú ochranu, aby sa znížila pravdepodobnosť infekcie,“ napísal v práci zverejnenej 11. marca na vedeckom serveri Medrxiv vedúci výskumného tímu Wang Sing-chuan z wuchanskej univerzitnej nemocnice Čung-nan.

Typizácia krvi by mohla byť rutinnou súčasťou liečby

Z 206 pacientov, ktorí vo Wu-chane na koronavírus zomreli, malo podľa záverov štúdie 85 krvnú skupinu A, čo bolo o 63 percent viac ako 52 s typom 0. Vzorec podľa štúdie existoval naprieč rôznym vekom a pohlavím.

„Mohlo by byť užitočné zaviesť typizáciu krvi, a to ako u pacientov, tak u zdravotníckeho personálu, ako rutinnú súčasť liečby Sars-CoV-2 a ďalších koronavírusových infekcií. Pomohlo by to s manažmentom a posúdením úrovne expozície ľudí,“ opísal Wang pre denník Sout China Morning Post.

Štúdiu uskutočnili vedci a lekári z miest po celej Číne, vrátane Pekingu, Wu-chan, Šanghaja alebo Šen-čenu. Zatiaľ neprešla recenzným riadením a jej autori upozornili na to, že jej použitie ako vodítka pre súčasnú klinickú prax by mohlo mať určité riziká.

Vedec Kao Jing-taj z čínskeho Štátneho laboratória experimentálnej hematológie, ktorý sa na štúdii nepodieľal, uviedol, že práca by mohla byť vylepšená pomocou väčšieho počtu vzoriek. Hoci dvetisíc odobratých vzoriek nie je málo, počet pacientov infikovaných koronavírusom teraz celosvetovo presahuje 180-tisíc.

Krvná skupina hrá úlohu aj u žltačky alebo SARS

„Štúdia je užitočná pre zdravotníkov, ale bežní občania by ju nemali brať príliš vážne. Ak ste typ A, netreba panikáriť. Neznamená to, že budete stopercentne infikovaní. Ak ste naopak typ 0, neznamená to, že ste absolútne v bezpečí. Stále je potrebné dodržiavať pokyny úradov,“ uviedol Kao.

Rozdiel v krvných skupinách bol už pozorovaný tiež u iných infekčných ochorení, napríklad u žltačky typu B, norovírusu spôsobujúceho gastroenteritídu alebo u závažného akútneho respiračného syndrómu (SARS).