Rukavice niekedy dodávajú falošný pocit bezpečia, hovorí virológ

Virológ Ivan Hirsch upozornil, že aj rukavice majú svoje úskalia. „Jednak sú teraz nedostatkové a hlavne je potrebné mať na pamäti, že s nimi nemôžeme ohmatať kde čo a potom sa napríklad dotknúť oka, kadiaľ sa vírus dokáže preniesť cez sliznicu,“ uviedol vedec.

Rukavice vyvolávajú falošný pocit bezpečia aj u niektorých profesionálov, ktorí pracujú v infekčnom prostredí.

„A stávajú sa tak nebezpečnými, pretože človek bez rukavíc si dáva väčší pozor, čoho sa dotkne. Takže by som odporučil používať jednorazové rukavice a tie potom vyhadzovať, prípadne umyť alkoholovým roztokom, ktorý funguje dobre. Ale nie je to o viac bezpečnejšie, než keď si budete umývať ruky,“ zdôraznil vedec.

Ohľadom štúdie čínskych vedcov z univerzít Čching-chua a Beihang, podľa ktorej by nástup teplého počasia mohol zbrzdiť šírenie koronavírusu, Hirsch uviedol, že kvapôčky na slnku rýchlejšie vyschnú, v nákupných strediskách a ďalších priestoroch sa však teplota príliš nemení.

„To, čo sa však zmení, bude to, že keď človek napríklad zakašle vonku, tak sa vírus rýchlejšie zneaktívni. A pretože vírus sa vonku prenáša veľmi často, tak aj vo vnútri potom môže byť menej nakazených a môže to mať dopad,“ uviedol virológ.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj ďalšie zdravotnícke inštitúcie zdôraznili, že kľúčové pri snahe obmedziť šírenie choroby COVID-19 je dôkladné umývanie rúk aj dezinfekcia často používaných plôch. Podľa odporúčaní českého Štátneho zdravotného ústavu je lepšie ohrievať nebalené pečivo dve minúty na 70 stupňov Celzia, už 65 stupňov Celzia vírus rýchlo zabíja.