Je nepravdepodobné, že sa nakazíte z doručených balíkov. Takto si budete úplne istí

Ľudia si kvôli zatvoreným obchodom si teraz často nechajú doručiť oblečenie, toaletné potreby alebo iný tovar priamo do domu. Niektorí sa však obávajú, že krabice, v ktorých sú dodávané, môžu byť kontaminované.

Je nepravdepodobné, že by niekto chytil nový koronavírus z kartónu, informoval Business Insider, pretože nemôže na tvrdých povrchoch prežiť dlhší čas.

Koronavírus sa šíri hlavne vtedy, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha a šíri kvapôčky obsahujúce vírus na inú osobu, takže odborníci v oblasti zdravotníctva tvrdia, že s doručeným balíkom existuje veľmi malé riziko.

„Keby bol prenos prostredníctvom balíkov, na začiatku vypuknutia by sme videli okamžité globálne rozšírenie z Číny,“ povedala Elizabeth McGrawová, riaditeľka Centra pre dynamiku infekčných chorôb na Pensylvánskej štátnej univerzite. „To sme nezistili, a preto si myslím, že riziko je neuveriteľne nízke.“

Ak však chcete byť obzvlášť opatrní, môžete svoje balíčky vyčistiť, informovala Rachel Grahamová, epidemiologička na Univerzite v Severnej Karolíne.

Aj deň na kartóne 

Existujú určité dôkazy, že koronavírus môže žiť na povrchoch, ale množstvo, ktoré by mohlo prežiť, závisí aj od materiálu povrchu.

Nová štúdia od National Institutes of Health zistila, že koronavírus môže trvať až tri dni na plastoch a oceli a 24 hodín na kartóne. Štúdia z 1. marca v časopise Journal of Hospital Infection zistila, že koronavírus môže trvať až štyri dni na dreve a skle a až päť dní na kovoch, plastoch a keramike pri 20 stupňoch Celzia.

Tieto časové obdobia by mohli byť ovplyvnené teplotou a vlhkosťou, poréznou povahou povrchov, ako sú kartón, bankovky, vlasy a textílie.