Štúdia: V boji proti koronavírusu pomáha kombinácia troch opatrení

K tomuto záveru dospeli vedci zo Singapurskej národnej univerzity (NUS), ktorí výsledky svojho výskumu zverejnili v prestížnom časopise The Lancet Infectious Diseases.

Spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 môžu podľa štúdie všetky reštriktívne opatrenia, ktoré vlády po celom svete v posledných týždňoch prijímajú.

Účinná je karanténa nakazených a ich rodinných príslušníkov, uzatváranie škôl aj zavádzanie pravidiel dodržiavania odstupu na pracovisku a práce z domu. Zďaleka najúčinnejšia v boji proti pandémii choroby COVID-19 je ale podľa vedcov z NUS kombinácia všetkých troch týchto opatrení.

Výskumníci k záveru dospeli na základe simulácií, ktoré vytvorili na základe údajov o populácii v Singapure a šírenia koronavírusu v nej.

Najvyššia účinnosť v boji so šírením koronavírusu má hneď po kombinácii všetkých troch vyššie zmieňovaných krokov karanténa nakazených a ich blízkych spolu s opatreniami na pracovisku.

Na treťom mieste sa na rebríčku efektivity umiestnila karanténa v kombinácii s uzavretím škôl, na štvrtom samotná karanténa.

Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už viac než 425-tisíc ľudí. Takmer 19-tisíc ich v súvislosti s nakazením zomrelo. Vyše 100-tisíc ľudí sa uzdravilo.

Štáty sveta pristúpili k opatreniam v boji proti šíreniu koronavírusu rôzne. Opatrenia, ktoré jednotlivé vlády prijali, zhromaždili a porovnali na svojom novom webe vedci z anglickej Oxfordskej univerzity.