Príznaky začínajú pomaly a rýchlo sa zhoršujú, hovoria lekári o víruse

Ľudia, ktorí ochorejú na koronavírus, majú tendenciu najprv pociťovať menšie ťažkosti, ako sú bolesti hlavy, mierny kašeľ a mierna horúčka, asi týždeň. Zvyčajne sa však počas druhého týždňa začnú zlepšovať alebo si náhle pohoršia. Pre tých druhých sa to môže rýchlo zmeniť na hospitalizáciu v nemocnici.

Michelle Gongová, riaditeľka výskumu v oblasti kritickej starostlivosti v lekárskom stredisku Montefiore pre časopis Journal of American Medical Association uviedla, že pacienti sa často zdajú byť v poriadku, okolo piateho až siedmeho dňa sa začínajú zhoršovať a potom sa u nich objaví zlyhanie dýchania. „Nástup môže byť veľmi prudký,“ povedala.

Christopher Ohl, odborník na infekčné choroby v Severnej Karolíne, povedal pre NBC News, že videl pacientov, ktorí si mysleli, že sa im polepšilo, a do 20 až 24 hodín mali horúčky, silnú únavu, zhoršujúci sa kašeľ a dýchavičnosť, a potom ich hospitalizovali.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb zase uviedli, že existujú dôkazy o tom, že pacienti majú klinické zhoršenie počas druhého týždňa choroby.

Štúdia uverejnená v The Lancet na konci januára zistila, že u viac ako polovice pacientov sa objavila dýchavičnosť asi týždeň po tom, ako začali byť chorí.

Pacienti podľa Gongovej najprv potrebujú len minimálnu podporu kyslíka, ale potom zrazu prejdú do úplného zastavenia dýchania. Toto náhle zhoršenie stavu je pravdepodobnejšie u starších ľudí a u ľudí s už existujúcimi zdravotnými problémami, došlo k tomu však aj u zdravých ľudí vo veku 40 rokov.

Na rozdiel od ľudí s pneumóniou alebo syndrómom akútnej respiračnej tiesne, čo je ochorenie, pri ktorom sa v pľúcach hromadí tekutina, ľudia s COVID-19 často v prvých dňoch hospitalizácie nezažívajú zlyhanie dýchania.

Koronavírus a Covid - 19