COVID-19 dostala mačka, mala dýchacie a tráviace ťažkosti

To, že sa vírus SARS-CoV-2 môže preniesť aj na domáceho maznáčika, ukázali nedávne prípady z Hongkongu, kde mali pozitívny test dva psy, ktoré žili s infikovanými ľuďmi. Psy však nemali žiadne symptómy choroby COVID-19.

Belgická mačka sa podľa Federálnej agentúry pre bezpečnosť potravinového reťazca (AFSCA) potýkala s „prechodnými dýchacími a zažívacími ťažkosťami“.

Jeden z expertov pri pravidelnej tlačovej konferencii belgických zdravotníckych úradov označil udalosť za „izolovaný prípad“, aký môže nastať po „blízkom kontakte medzi zvieraťom a (nakazeným) človekom“.

„Je to extrémne vzácny úkaz, z ktorého nevyplýva, že by zvieratá mohli odovzdať vírus človeku,“ komentoval francúzsky denník Le Monde. „Riziko prenosu vírusu z domácich zvierat na ľudí je zanedbateľné oproti riziku prenosu pri priamom kontakte medzi ľuďmi,“ dodáva AFSCA.

Agentúra však odporúča chovateľom zvýšenú opatrnosť aj vo vzťahu k miláčikom: „Vyhýbať sa tesnému kontaktu s nimi... umývať si ruky po manipulácii s akýmkoľvek zvieraťom, nenechať ho, aby vám olizovalo tvár.“

Cieľom je jednak zabrániť tomu, aby sa zviera nakazilo, jednak predísť prenosu vírusu z človeka na človeka skrze tela zvieraťa, na ktorom môže vírus zotrvávať podobne ako na oblečení alebo kontaminovaných predmetoch.

Koronavírus a Covid - 19