Ľuďom s okuliarmi robí nosenie rúšok problémy. Oční lekári radia, čo im pomôže

Oční lekári radia, ako sa vyhnúť roseniu okuliarových šošoviek v okamihu, keď opustíte domov a vydáte sa napríklad do obchodu.

„Dôležité je vybrať správne rúško. Bude dobre priliehať k nosu, takže dobre prilieha k tvári,“ radí Kristína Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa. Odporúča rúško, ktoré je vystužené drôtikom, ktorý látku dobre vytvaruje v oblasti nosa.

Ak už ste sa pustili do šitia rúška, skúste model, ktorého "konštrukciu" ukázal iDNES v tomto článku. Nájdete tam aj strih vo formáte PDF v pomere 1: 1.

Drôtik využijete napríklad od korenia, na uzatváranie sáčkov cestovín a podobne, prípadne viazací drôtik. Výhodu budú mať domáci elektrotechnici, ktorí v zásobách nájdu klbko medeného drôtu, o ktorom sa navyše vie, že na ňom sa nákaza drží najmenšiu dobu.

Okuliare cez rúško

Dôležitý je aj štýl nosenia. Je dôležité, aby sa ústenka nasadila čo najvyššie až pod oči a okuliare nasadili až cez rúško. Okuliare sa tak budú menej zahmlievať aj špiniť.

Len pozor, posunie to ľahko ohniska okuliarov a u multifokálnych (progresívnych) okuliarov nemusíte vidieť rovnako. Avšak je to stále lepšie, než keď sa vám okuliare zahmlia a koledujete si o pád zo schodov a zlomenú nohu.

Doba rúšok nás podľa očných špecialistov môže prinútiť konečne poriadne sa starať o svoje okuliare. Ráno ich umyte vlažnou jarovou vodou a vyčistite handričkou z mikrovlákna. Odborníci neodporúčajú umývať nečistoty liehom, pretože by mohli popraskať nielen sklá, ale aj plastové obruby a olúpať sa farba.

Od zahmlievania skiel pomáha aj takzvaná hydrofóbna úprava skiel, ale je faktom, že na to priamo pri nákupe okuliarov myslí málokto. Našťastie ľudová tvorivosť si vie poradiť aj s týmto problémom a ponúkajú náhradné riešenie v podobe peny na holenie. Odporúča sa nastriekať trošku krému na sklá.

Pomocou handričky okuliare vyleštite do sucha. Na sklách sa tak vytvorí jemná ochranná vrstva, vďaka ktorej sa na nich už nebude para zrážať.

Vymeňte šošovky za okuliare, aspoň na čas

„Nasadzovanie a vyberanie kontaktných šošoviek vyžaduje, aby sme sa očí dotýkali oveľa častejšie a intenzívnejšie, než je bežné. A to nielen pri manipulácii so šošovkami - nositelia šošoviek mávajú častejšie ako ostatní napríklad pocit suchých očí, môžu viac pocítiť podráždenie, a to všetko spôsobuje, že si oči šúchajú častejšie ako ostatní,“ vysvetľuje Svatava Háčiková z Optiky Anjel. Nosenie kontaktných šošoviek podľa nej môže zvýšiť riziko infekcie.

Ako najľahšie riešenie lekárka odporúča vymeniť kontaktné šošovky za okuliare - aspoň na nutnú dobu. A to hneď z niekoľkých dôvodov: „Stačí sa pozrieť na zábery z nemocníc, kde si lekári pečivo chránia oči špeciálnymi okuliarmi. Aj bežné dioptrické okuliare do istej miery chráni naše oči pred infekciou koronavírusom, respektíve fungujú ako fyzická bariéra a zastavujú časť potenciálne infikovaných kvapôčok na ceste k oku,“ pripomína.

Kontaktné šošovky sa nosia často kvôli športovaniu. Vzhľadom k tomu, že sú podobné aktivity pozastavené, je možno čas nasadiť si obyčajné dioptrické okuliare. Nielenže pomôžu ochrane, ale dnes už sa berú aj ako módny doplnok.

Koronavírus a Covid - 19