Záhada netopierov. Vedci objasňujú, ako sa vírus preniesol na ľudí

Netopiere sú prirodzeným hostiteľom niektorých vírusov s najhoršou povesťou. Naposledy sú dávané do súvislosti práve aj s ochorením COVID-19. Vedci z českej Akadémie vied sa rozhodli v novej štúdii pôvod vírusov vysvetliť, aby z netopierov stigmu sňali. Podľa akademikov je všetko zložitejšie, píše iDNES.cz.

„Netopiere predstavujú asi pätinu všetkých druhov cicavcov a vďaka svojim unikátnym adaptáciám, ako sú aktívny let, nočná aktivita, hibernácia, dlhovekosť alebo echolokácia, osídlili všetky svetové kontinenty,“ vysvetľuje Jan Zukal z Ústavu biológie stavovcov.

Veľký počet druhov netopierov znamená aj veľký počet rôznych zárodkov chorôb. Vďaka dlhému spoločnému vývoju došlo medzi netopiermi a niektorými vírusmi k vzájomnému prispôsobeniu.

Pre netopiere to znamená, že im tieto vírusy vážnejšie neuškodia, pre vírusy naopak šancu prežiť vďaka hostiteľom a šíriť sa ďalej. „Pri zmene hostiteľa sa však vírus môže začať správať inak a z bezpríznakovej infekcie tú razom máme závažné ochorenie,“ upozorňuje Natália Martínková z Ústavu biológie stavovcov.

Netopier - cibetka - človek

Vírus pritom môže do nového hostiteľa preniknúť priamo alebo cez medzihostiteľa, ktorým môže byť iný cicavec. „To sa pravdepodobne stalo aj nedávno v prípade netopierích koronavírusov,“ dodala Martínková.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.