Popredný biochemik Pavol Čekan: Slovenskí vedci nás teraz môžu zachrániť

S vedcom Pavlom Čekanom, ktorý vo svojom odbore patrí k svetovej špičke, sa HN Magazín rozprával aj o tom, že táto pandémia pravdepodobne nebude posledná, ktorú väčšina z nás stihne zažiť.

Rozprávame sa zhruba desať dní pred tým, ako tento rozhovor vyjde. Spýtam sa preto na úvod takto: čo vás aktuálne najviac trápi a dúfate, že to už bude o desať dní vyriešené alebo zlepšené?

Myslím si, že o desať dní sa bude na Slovensku testovať päť- až šesťkrát viac ľudí. A myslím si, že sa to bude diať bez ohľadu na to, odkiaľ tie testy prídu. Obávam sa síce, že ani o desať dní nebudeme mať tisíce ventilátorov, ale azda pomaly sa ich počty budú zvyšovať. Verím tiež, že budeme mať viac rúšok, respirátorov a podobných pomôcok.

Slovensko na jednej strane zaviedlo obrovskú disciplínu, na druhej strane testuje oveľa menej ľudí ako okolité štáty. Ako hodnotíte pripravenosť našej krajiny vy osobne?

Veľmi silný dôraz na karanténu, zavretie hraníc, škôl, letísk, obchodných centier či barov bolo to najlepšie, čo Slovensko mohlo spraviť, ale zároveň to beriem tak, že toto bola jeho jediná možnosť. Lebo keby sme to nespravili a ľudia by sa oveľa viac stretávali a navzájom infikovali, mohlo by dôjsť až ku kolapsu slovenského zdravotníctva, ktoré na nápor nakazených počas týchto dní ešte stále nie je úplne pripravené.

Takže beriem veľmi pozitívne, že sa urobili razantné kroky, ale vnímam aj našu nepripravenosť na testovanie, nepripravenosť v oblasti ochrany zdravotného personálu, a trošku aj takú ne- pripravenosť namodelovať si, ako by taká pandémia v našej populácii vyzerala. A v neposlednom rade aj nepripravenosť štátu reagovať na hoaxy a paniku.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.