Prečo sú dôležité rúška? Simulácia ukazuje, ako by kašeľ mohol šíriť častice v obchode s potravinami

Počítačom simulovaný model vytvorený výskumníkmi z Fínska zobrazuje pochmúrny obraz o tom, ako by sa mohol koronavírus šíriť v obchode s potravinami, uvádza HPCwire.

V simulácii roznáša kašeľ z osoby v jednej uličke oblak zelených častíc hore a cez police do vedľajšej uličky. Video ukazuje, ako kašeľ roznáša aerosólové častice - kvapôčky dostatočne malé na to, aby zostali vo vzduchu a voľne sa pohybovali.

Odborníci hovoria, že model by sa mal brať s určitou rezervou. „Riziko získania dostatočného množstva tohto vírusového aerosólu je zatiaľ úplne neznáme,“ povedala pre Business Insider Kumi Smithová, profesorka epidemiológie z Minnesotskej univerzity.

Smithová dodala, že video vyvoláva dojem, že akýkoľvek zdieľaný vzdušný priestor povedie k prenosu, ale to sa zatiaľ nepotvrdilo.

Infekčná dávka

Väčšie riziko dostať koronavírus je podľa Smithovej v užšom kontakte s ľuďmi, ako sú rozhovory, pri ktorých sa môžu prenášať väčšie kvapôčky z rozprávania, kýchania alebo kašľa. Tieto interakcie, zvyčajne do jedného metra, by mohli šíriť „infekčnú dávku“.

William Schaffner, profesor preventívnej medicíny a infekčných chorôb z Vanderbilt University Medical Center, s tým súhlasí. „V skutočnom svete predstavuje kvapôčkový prenos vo vzdialenosti menej ako jedného až dvoch metrov veľkú väčšinu prenosov,“ povedal. "Vzdušné" častice idú ďalej a zostávajú vo vzduchu dlhšie, ale prenos z týchto menších kvapôčok sa podľa neho pravdepodobne nestane príliš často.

Obaja odborníci poznamenali, že zatiaľ nie je dostatok dôkazov o tom, ako by sa koronavírus mohol šíriť vzduchom, ale model ukazuje dôležitosť sociálneho dištancu a nosenie rúšok.

Rúška ako „kontrola zdroja“

Schaffner povedal, že fínsky model je rozumný, ale ak by každý robil to, čo odporúčajú úrady verejného zdravotníctva, problém by to vyriešilo. 

Obaja odborníci povedali, že rúška sú najúčinnejšie pri „kontrole zdroja“ - pomocou nich skôr zastavíte šírenie vírusu na iných, ako to, že ich máte ako prostriedok na vlastnú ochranu.

Pretože ľudia môžu byť nakazení a nevedieť o tom, podľa Schaffnera by mal každý mať na verejnosti rúška alebo iné pokrývky tváre, ako sú šály alebo šatky. „Trochu to pomôže. Ich hlavnou funkciou je zastaviť šírenie. Všetci sa navzájom chránime,“ povedal Schaffner. 

Koronavírus a COVID - 19