Čo odhalili výskumy o koronavíruse: Problémové lieky aj poškodené orgány vyliečených

Vedci v nových výskumoch zistili, že niektoré lieky spôsobujú pacientom závažné problémy, netopiere v Mjanmarsku mali v telách šesť úplne nových koronavírusov a ľudia, ktorí sa z ochorenia COVID-19 zotavili, mali poškodené niektoré životne dôležité orgány. 

Znepokojivé účinky antimalarík

Vyššie dávky chlorochínu, ktorý figuruje medzi možnosťami liečby proti ochoreniu COVID-19, spôsobili podľa malej klinickej skúšky v Brazílii viac problémov so srdcovým rytmom a vyššiu úmrtnosť.

„Chlorochín sa používa proti malárii a autoimunitným ochoreniam. Zabraňuje vstupu vírusu do bunky, ak by sa aj vírus do bunky dostal, liek mu zabraňuje uvoľniť RNA do bunky, čiže sa nemôže v bunke namnožiť,“ uviedla jeho všeobecné účinky virologička Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Aj ďalšie antimalarikum hydroxychlorochín, ktoré sa označuje ako menej toxický derivát chlorochínu, má podľa Francúzskej agentúry pre bezpečnosť liekov závažné vedľajšie účinky na srdce u pacientov s COVID-19 a mal by sa používať iba v nemocniciach pod prísnym lekárskym dohľadom, uvádza server Vox. Nádejné správy však prichádzajú o experimentálnom lieku remdesivir. Viac k tomu v článku:

Ďalšie koronavírusy u netopierov

Vedci objavili šesť úplne nových druhov koronavírusov číhajúcich v netopieroch v Mjanmarsku.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.