Čo odhalili výskumy o koronavíruse: Problémové lieky aj poškodené orgány vyliečených

Vedci v nových výskumoch zistili, že niektoré lieky spôsobujú pacientom závažné problémy, netopiere v Mjanmarsku mali v telách šesť úplne nových koronavírusov a ľudia, ktorí sa z ochorenia COVID-19 zotavili, mali poškodené niektoré životne dôležité orgány. 

Znepokojivé účinky antimalarík

Vyššie dávky chlorochínu, ktorý figuruje medzi možnosťami liečby proti ochoreniu COVID-19, spôsobili podľa malej klinickej skúšky v Brazílii viac problémov so srdcovým rytmom a vyššiu úmrtnosť.

„Chlorochín sa používa proti malárii a autoimunitným ochoreniam. Zabraňuje vstupu vírusu do bunky, ak by sa aj vírus do bunky dostal, liek mu zabraňuje uvoľniť RNA do bunky, čiže sa nemôže v bunke namnožiť,“ uviedla jeho všeobecné účinky virologička Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Aj ďalšie antimalarikum hydroxychlorochín, ktoré sa označuje ako menej toxický derivát chlorochínu, má podľa Francúzskej agentúry pre bezpečnosť liekov závažné vedľajšie účinky na srdce u pacientov s COVID-19 a mal by sa používať iba v nemocniciach pod prísnym lekárskym dohľadom, uvádza server Vox. Nádejné správy však prichádzajú o experimentálnom lieku remdesivir. Viac k tomu v článku:

Ďalšie koronavírusy u netopierov

Vedci objavili šesť úplne nových druhov koronavírusov číhajúcich v netopieroch v Mjanmarsku.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.