Koronavírus pravdepodobne nedostanete dvakrát, tvrdia vedci. Aspoň nie hneď

„Existuje dôvod si myslieť, že protilátky, ktoré si vytvárame proti tomuto vírusu, nás budú po vyliečení chrániť na základe našich skúseností s inými koronavírusmi,“ uviedol pre Business Insider John Swartzberg, emeritný profesor verejného zdravotníctva na Kalifornskej univerzite v Berkeley.

„Po prekonaní infekcie pravdepodobne máme aspoň dočasnú imunitu,“ povedala Frances Lundová, predsedníčka oddelenia mikrobiológie na Alabamskej univerzite v Birminghame.

„Zatiaľ však nevieme, ako dlho imunita vydrží, aká je kvalitná a či všetci jedinci vygenerujú dlhodobú vysokú imunitnú odpoveď.“

Opakovaná nákaza

Ďalšou vráskou na tvárach vedcov je, či sa u každého, kto je vírusu vystavený, vyvíjajú protilátky a či sa vyvíjajú dosť na to, aby zabránili ďalšej infekcii.

Čínska štúdia, ktorá ešte nebola podrobne preskúmaná, zistila, že zo 175 pacientov s COVID-19 takmer 6 percent po vyliečení protilátky nemalo.

​Minulý týždeň znepokojila verejnosť správa z Južnej Kórei o desiatkach pacientov, ktorí sa zotavili z koronavírusu a ich testy vyšli negatívne, ale neskôr boli opäť pozitívni. Väčšina odborníkov si však myslí, že je nepravdepodobné, že sa vírus mohol u pacientov znovu aktivovať.

Pravdepodobnejšie je, že ľudia mali vo svojich telách zvyšky vírusu aj po tom, čo sa zotavili. Tie znamenajú, že pacienti už nie sú infekční alebo chorí, ale stále sa môžu objaviť v testoch. Na vine by mohli byť aj chybné testy.

Imunita časom klesá

Keďže SARS-CoV-2 pochádza z tej istej rodiny vírusov ako SARS, vedci sa zameriavajú na vzorce pozorované pri tejto chorobe.

Štúdia pacientov so SARSom z roku 2017 ukázala, že 89 percent tých, ktorí sa zotavili, mali protilátky dva roky po infekcii. Na šesťročnej hranici však mali protilátky iba dvaja z 23 pacientov, čo svedčí o zníženej obrane proti vírusu.

​Nový koronavírus je RNA vírus, ako chrípka, čo znamená, že môže mutovať. Keď sa to stane, protilátky vytvorené proti jednému kmeňu nie sú vždy účinné proti druhému, preto potrebujeme na chrípku každý rok novú vakcínu. Ale podľa Lundovej sa SARS-CoV-2 príliš nemení, takže by to nemal byť problém.

Anthony Fauci, vedúci amerického Národného ústavu alergických a infekčných chorôb, verí, že kto sa infikoval napríklad v marci, bude mať imunitu najmenej do septembra.

„Ak sa tento vírus správa ako každý vírus, ktorý poznáme, akonáhle sa nakazíte, polepší sa vám, zbavíte sa ho a potom budete mať imunitu, ktorá vás ochráni pred ďalšou infekciou,“ povedal.

Koronavírus a COVID - 19