Koronavírus vznikol pri tvorbe vakcíny proti AIDS, tvrdí francúzsky virológ. Iný mu odporuje

S informáciou prišiel francúzsky denník LeParisien. Podľa neho virológ a držiteľ Nobelovej ceny za fyziológiu alebo lekárstva z roku 2008 Montagnier tvrdí, že vírus pochádza z laboratória v meste Wu-chan, ktoré bolo na prelome roka centrom epidémie, píše iDNES.cz.

Montagnier dokonca priamo ukazuje na konkrétne laboratórium a tvrdí, že má pre svoje tvrdenie dôkazy. Je presvedčený, že má nový koronavírus niečo spoločné s vírusom HIV, ktorý spôsobuje chorobu AIDS.

Podľa neho prítomnosť určitých častí vírusu HIV v genóme koronavírusu nie je náhoda. „Ide o hodinársku prácu. Koronavírus je najskôr výsledkom nepodareného pokusu o vytvorenie vakcíny proti AIDS,“ tvrdí virológ.

Dodal, že analýzu rovnakého typu sa už pokúsila zverejniť aj skupina indických vedcov, ktorá ju však bola nútená po pripomienkach od výskumnej komunity stiahnuť.

Iný francúzsky virológ však Montagnierovo tvrdenie spochybňuje. „Sú to len veľmi malé častice, ktoré sa nachádzajú aj v iných vírusoch rovnakej rodiny,“ hovorí Etienne Simon-Lorièr k prítomnosti častí vírusu HIV.

O pôvode vírusu neustále špekulujú tiež USA. Šéf amerického zboru náčelníkov štábov Mark Milley v utorok oznámil, že velenie americkej armády sa teraz prikláňa k názoru, že pôvod terajšia globálna nákazy je prírodný a že koronavírus nebol vyvinutý v čínskych laboratóriách, ale nemožno to povedať s úplnou istotou.

​Prezident Donald Trump minulý týždeň uviedol, že si je správ o úniku vírusu z wu-chanskeho laboratória vedomý. „Veľmi dôkladne skúmame túto príšernú situáciu, ktorá sa stala,“ povedal.

Koronavírus a COVID - 19