Podľa dôkazov je pôvod koronavírusu zvierací, tvrdí WHO

Dôkazy podľa nej nenaznačujú, že by bol vírus umelo upravený alebo dokonca vyrobený v laboratóriu.

„Všetky dostupné dôkazy uvádzajú zvierací pôvod vírusu a o tom, že nie je upravený alebo vyrobený v laboratóriu alebo niekde inde,“ uviedla hovorkyňa WHO Fadel Chaibová. „Je pravdepodobné, že je vírus zvieracieho pôvodu,“ dodala.

Ďalší zvierací hostiteľ

Chaibová tiež povedala, že zatiaľ nie je jasné, ako vírus prekonal druhovú hranicu, teda ako sa preniesol zo zvieraťa na človeka. "Jasné" podľa nej ale je, že rolu hral okrem netopierov aj ďalší zvierací hostiteľ, ktorý bol prostredníkom. V minulosti sa uvažoval ako medzičlánok šupinavec.

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň uviedol, že sa USA snažia zistiť, či koronavírus nepochádza z laboratória v čínskom Wu-chane. Minister zahraničia Mike Pompeo povedal, že Peking by "mal ísť s pravdou von" a oznámiť, čo vie.

Wuchanský inštitút virológie, ktorý je podporovaný štátom, už vo februári odmietol tvrdenie, že bol koronavírus umelo vytvorený v jednom z jeho laboratórií.

Americký denník The Washington Post minulý týždeň napísal, že už v januári 2018 varovala americká ambasáda v Číne pred nedostatočnou bezpečnosťou vo wuchanskom inštitúte. V hlásení veľvyslanectvo priamo spomenulo riskantný výskum koronavírusov u netopierov.

Čína v utorok zdôraznila, že v boji proti koronavírusu postupuje transparentne. Čínska vláda tak podľa AFP reagovala na pondelkovú výzvu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, aby Peking objasnil pôvod pandémie. Čína odmieta, že by epidémiu spôsobila vedome.

Trump minulý týždeň zastavil americké finančné príspevky WHO, pretože podľa neho je "pročínská". WHO kritizuje aj Austrália, ktorá požaduje nezávislé medzinárodné vyšetrovanie pôvodu koronavírusu. Austrália tvrdí, že WHO by ho nemala viesť, pretože nedokáže zabezpečiť nezávislú objektívnosť.

Propagandistická kampaň Číny

Čína je podozrievaná, že vedie obsiahlu propagandistickú kampaň, ktorá má za cieľ vniesť do diskusie o pôvode koronavírusu pochybnosti. Čínske médiá napríklad veľa citovali slová Giuseppa Remuzziho, riaditeľa rešpektovaného Inštitútu Maria Negriho pre farmakologický výskum, uvádza iDNES.cz

V rozhovore pre americkú rozhlasovú stanicu NPR povedal, že talianski zdravotníci v Lombardii zaznamenali zvláštne príznaky podobné koronavírusu už v novembri ešte pred vypuknutím nákazy vo Wu-chan.

Remuzzi odmietol čínske správy s tým, že jeho výrok vzali z kontextu pre propagandistické účely. „Niet žiadnych pochýb, že vírus je čínsky,“ povedal talianskemu denníku Il Foglio. „Toto je priamo ukážkový príklad, ktorý by sa mohol učiť na univerzitách, ako vedecká informácia môže byť zmanipulovaná pre propagandistické účely,“ dodal.

Podľa kritikov tiež Čína na sociálnych sieťach šíri konšpiračné teórie, že koronavírus vytvorili a do Číny zaniesli Američania. Na jednu z nich sa odvolával aj hovorca informačného oddelenia čínskeho ministerstva zahraničia. Teória rozčúlila Trumpa, ktorý potom začal schválne namiesto o koronavíruse hovoriť o "čínskom víruse", čo zase veľmi ťažko niesol Peking.

Koronavírus a COVID - 19