Unikol z laboratória? Ako vidia pôvod koronavírusu vedci

Ohľadne koronavírusu SARS-CoV-2 a choroby COVID-19, ktorú spôsobuje, panuje stále veľa neistoty. Aké liečby sa ukážu ako účinné? Kedy bude vakcína? Aká úroveň sociálneho dištancu bude potrebná na potlačenie ohniska nákazy? Prídu jej ďalšie vlny?

Uprostred všetkých týchto životne dôležitých otázok týkajúcich sa budúcnosti pretrváva jedna retrospektívnejšia, ale stále dôležitá otázka: Odkiaľ tento vírus pochádza?

Väčšina vedcov súhlasí s tým, že vírus pochádza z netopierov z Číny. V ich telách bol podľa Rastislava Maďara, epidemiológa pôsobiaceho v Česku, ešte pred touto epidémiou zistený koronavírus zhodný so SARS-CoV-2 na 96 percent. Úlohu mohol zohrať aj ďalší medzihostiteľ, ktorý ich potom preniesol na ľudí na trhoch v meste Wu-chan.

Genetickou manipuláciou nevznikol

Diskusie ohľadne zdroja pandémie však opäť nabrali na obrátkach po tom, čo americké úrady potvrdili, že skúmajú teóriu, že by SARS-CoV-2 mohol vzniknúť v laboratóriu.

„Všetky doterajšie dôkazy však poukazujú na to, že tento vírus je prirodzeného pôvodu a nie je vytvorený človekom,“ povedal pre server Scimex imunológ Nigel McMillan z Menzies Health Institute Queensland.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.