Fajčenie možno pôsobí proti koronavírusu, tvrdí lekár. Objavujú sa aj ďalšie prekvapenia

Mohlo by fajčenie v jednom prípade chrániť vaše zdravie? Francúzi podľa serveru iDNES.cz spúšťajú štúdiu, či nepôsobí proti koronavírusu, akokoľvek je samo o sebe škodlivé.

Zastavuje vírus nikotín?

V najväčšej francúzskej nemocnici Pitié-Salpetriere, ktorá patrí pod Sorbonne, totiž zistili, že medzi prijatými pacientmi je oveľa menej fajčiarov, než je ich podiel v populácii.

Napríklad keď zo vzorky 480 pozitívnych poslali domov 350 ľudí, ukázalo sa, že 44,5 percenta z nich boli fajčiari. Z tých, čo zostali v nemocnici, bolo len 4,4 percenta fajčiarov.

Celkové čísla z parížskych nemocníc uvádzajú, že z 11-tisíc prijatých pacientov bolo 8,5 percenta fajčiarov, aj keď vo Francúzsku fajčí 25 percent populácie.

To zodpovedá aj čínskym výsledkom, ako ich teraz uverejnil New England Journal of Medicine: len 12,6 percenta z nakazených v Číne boli fajčiari, hoci celkom fajčí 28 percent Číňanov.

Francúzska lekárska legenda Jean-Pierre Changeux si myslí, že nikotín by mohol zastavovať vírus, kým prenikne do buniek, tak, že zabraňuje jeho šíreniu. A tiež môže znižovať nadmernú reakciu imunitného systému, ktorá bola zistená u väčšiny ťažkých prípadov COVID-19.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
len za
1€!

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.